ISB: MSP wciąż liczy na 7,3 mld zł z prywatyzacji

opublikowano: 23-04-2003, 15:47

Minister skarbu Piotr Czyżewski chce zrealizować zapisane w budżecie 2003 wpływy netto z prywatyzacji na poziomie 7,3 mld zł pod warunkiem, że przygotowywane transakcje okażą się korzystne dla budżetu i prywatyzowanych spółek.

Czyżewski zaznaczył jednak, że będzie chciał zakończyć tylko "dobre transakcje", tzn. zapewniające korzyści dla budżetu oraz prywatyzowanych firm.

"Jeśli nie będzie satysfakcjonujących ofert, to nie zrealizujemy transakcji" - powiedział Czyżewski dziennikarzom w środę po posiedzeniu sejmowej Komisji Skarbu.

Na pytanie, czy MSP zamierza skorygować oczekiwany poziom przychodów z prywatyzacji, odpowiedział: "Póki co, obowiązuje założenie wpływów w budżecie".

W budżecie na 2003 rok zapisano wpływy prywatyzacyjne na poziomie 7,3 mld zł netto i 9,1 mld zł brutto.

Przedstawiciele resortu finansów wyrażali obawy, że wpływy prywatyzacyjne mogą w tym roku nie zostać zrealizowane, co oznaczałoby konieczność zwiększenia podaży instrumentów dłużnych Skarbu Państwa.

Przychody prywatyzacyjne po marcu wyniosły 224,5 mln zł, co stanowi 3,0% rocznego planu.

Czyżewski powiedział na początku kwietnia na forum dyskusyjnym Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD), że w tym roku możliwe są m.in. oferty publiczne Telekomunikacji Polskiej SA (do 15% akcji), banku PKO BP SA (do 30% akcji) oraz Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (do 35% akcji).

Minister zapowiedział także, że w ciągu najbliższych kilku tygodni resort będzie chciał zakończyć prace nad doprecyzowaniem programu prywatyzacji polskiej gospodarki do 2005 roku. Następnie program będzie przedstawiony rządowi, a potem Sejmowi, dodał.

Weryfikację przyjętego już wstępnie przez rząd programu prywatyzacji do 2005 roku zapowiedział poprzedni minister skarbu Sławomir Cytrycki.

Korekta programu miała polegać m.in. na ustaleniu kolejności realizacji projektów prywatyzacyjnych i sposobów przekształceń własnościowych firm należących do Skarbu Państwa w najbliższych latach. (ISB)

maza/tom/mw

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> MSP wciąż liczy na 7,3 mld zł z prywatyzacji