ISB: na rynku obligacji brak inwestorów zagranicznych

opublikowano: 11-07-2003, 16:55

Polski rynek obligacji skarbowych stracił w kończącym się tygodniu na wartości, ale zmiany były ostatecznie niewielkie. Wciąż niską aktywnością charakteryzują się inwestorzy zagraniczni, a bez nich trudno się spodziewać, aby stłumiony obecnie rynek zaczął podążać w konkretnym kierunku, uważają analitycy.

„Kierunek, w którym będzie podążał rynek, zależy od tego, czy pojawią się inwestorzy zagraniczni, czy też nie. Rynek krajowy nie ma bowiem siły, żeby pchnąć notowania w którąś stronę” – powiedział Przemysław Magda, analityk Banku Handlowego w Warszawie.

Stąd też rynek koncentruje się od jakiegoś już czasu na śledzeniu sytuacji na rynkach zagranicznych, szczególnie niemieckich Bundów.

„Bundy traciły, tracił więc i nasz rynek na wartości, pomimo w miarę pozytywnych nastrojów. Nie są one jednak poparte realnymi wskaźnikami, które są niespójne. Panuje więc niepewność” – powiedział Magda.

Zagranica ograniczyła ostatnio swoją aktywność na polskim rynku obligacji skarbowych i to znacznie. Wynika to, zdaniem analityka, z dwóch czynników. Obserwuje się na rynkach światowych odchodzenie od obligacji na rzecz inwestowania w akcje. Ponadto rynek węgierski stał się niedawno rynkiem bardziej atrakcyjnym.

„Skuteczniej konkurują od nas ostatnio Węgrzy. Oferując wyższe rentowności papierów, przyciągają inwestorów kosztem Polski. Niepewność na węgierskich rynkach finansowych oznacza większe ryzyko, czyli większy zysk” – powiedział Magda.

Niska aktywność inwestorów zagranicznych na polskim rynku wydaje się być jednak chwilowa. Wraz z wyjaśnieniem się sytuacji gospodarczej na świecie, powrócą również do Polski. Wciąż zauważalne jest bowiem zdezorientowanie inwestorów wskutek niespójnych danych makroekonomicznych w gospodarce amerykańskiej i euro, na podstawie których trudno jest im przewidzieć, czy ożywienie już jest, czy też nie.

W piątek po południu rentowność benchmarkowych obligacji dziesięcioletnich DS1013 kształtowała się na poziomie 5,19% (wzrost z 5,16% przed tygodniem), pięcioletnich PS0608 w wysokości 5,00% (wobec 4,99%), a dwuletnich OK0405 na poziomie 4,80% (wobec 4,78%). (ISB)

Karolina Słowikowska

ks/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB:</b> na rynku obligacji brak inwestorów zagranicznych