ISB: Na rynku obligacji oczekiwane ożywienie w przyszłym tygodniu - opinia

03-01-2003, 14:08

W mijającym tygodniu rentowności obligacji na rynku wtórnym spadły przy bardzo niskiej płynności rynku, powiedział Tomasz Zdyb, analityk Banku Pekao SA. Obroty powinny się zwiększyć w przyszłym tygodniu w związku z danymi o cenach żywności w drugiej połowie grudnia i przetargiem na dwuletnie obligacje.

W mijającym tygodniu jedynym dniem, kiedy ożywił się handel, był czwartek, czyli pierwszy roboczy dzień w roku, kiedy inwestorzy zajmowali pozycje.

„W czwartek inwestorzy krajowi kupowali obligacje z krótkiego końca, najbardziej z sektora 3-4 lat. Rynek nie był zbyt płynny, więc spowodowało to dość znaczący spadek rentowności” – powiedział Zdyb.

Przez pozostałe dni ostatnich dwóch tygodni, zwłaszcza w okresie pomiędzy świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem na rynku obligacji niewiele się działo, a obroty były znikome.

Rentowność obligacji dwuletnich OK1204 spadła w piątek, 3 stycznia, do 5,64% z 5,84% w piątek, 27 grudnia, obligacji pięcioletnich PS0608 spadła do 5,51% z 5,63%, a dziesięcioletnich DS1013 do 5,51% 5,62%.

Inwestorzy mogą się ożywić w przyszłym tygodniu, przed danymi o cenach żywności w drugiej połowie grudnia, podawanymi przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) w najbliższy wtorek, powiedział Zdyb.

Prognoza Pekao SA zakłada wzrost cen żywności o 0,1% wobec drugiej połowy listopada i niezmieniony poziom wobec poprzednich 15 dni.

Ten scenariusz oznacza, że inflacja będzie stabilna na poziomie 0,9% r/r, czyli neutralnie dla rynku obligacji w przyszłym tygodniu.

Niektórzy inwestorzy mogą też wykonywać ruchy na obligacjach krótkoterminowych przed ofertą Ministerstwa Finansów na przetarg obligacji OK1204. W poniedziałek resort poda szczegóły oferty na przetarg, który odbędzie się 8 stycznia.

W czwartek odbywa się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Nie powinno mieć ono wpływu na rynek, ponieważ analitycy nie spodziewają się obniżki stóp procentowych w Eurolandzie w tym miesiącu.

Magdalena Wierzchowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / <b>ISB</b>: Na rynku obligacji oczekiwane ożywienie w przyszłym tygodniu - opinia