ISB: Nafta Polska zaprasza do kupna 51-65% akcji Naftobaz

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 03-10-2002, 14:08

Nafta Polska zaprosiła kilkadziesiąt wyspecjalizowanych inwestorów z branży magazynowania paliw do rokowań w sprawie kupna od 51-65% akcji spółki Naftobazy, podała Nafta Polska w komunikacie w czwartek.

„Na liście przygotowanej przez BRE Corporate Finance S.A., doradcę Nafty Polskiej w procesie prywatyzacji Naftobaz, (...) znajduje się kilkadziesiąt podmiotów” - napisała Nafta.

Inwestorzy mają wstępnie zadeklarować chęć udziału w prywatyzacji do 16 października. Termin na złożenie ofert wstępnych upływa 3 grudnia.

Według wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli Nafty Polskiej, NP chciałaby wyłonić krótką listę inwestorów do końca roku.

Zaproszenie wyspecjalizowanych firm w magazynowaniu paliw oznacza, że zarówno PKN Orlen, który deklarował zainteresowanie prywatyzacją Naftobaz ani Rafineria Gdańska nie będą mogły wziąć udziału w prywatyzacji.

Według wcześniejszych zapowiedzi Nafta Polska rozważa włączenie do Naftobaz baz magazynowych oraz rurociągów produktów należących obecnie do Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN). Jednak ruch ten będzie zależał od tego, czy nie opóźni to procesu prywatyzacji.

PERN jest w 100% spółką Skarbu Państwa i m.in. operatorem 660 km rurociągu "Przyjaźń" przesyłającego rosyjską ropę do polskich i niemieckich rafinerii.

Naftobazy są właścicielem 21 baz paliw rozmieszczonych na terenie całego kraju, których łączna pojemność wynosi 1,5 mln m sześć. Spółka zajmuje wiodącą pozycję w branży magazynowania i przeładunku produktów ropopochodnych z udziałem w rynku szacowanym na około 58%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / <b>ISB</b>: Nafta Polska zaprasza do kupna 51-65% akcji Naftobaz