ISB: Niewielki wzrost cen żywności w XII to wciąż niska inflacja - analitycy

opublikowano: 06-01-2003, 14:59

Ceny żywności wzrosły w drugiej połowie grudnia jedynie o 0,0-0,2% w ujęciu miesięcznym i nie zmieniły się właściwie w stosunku do poprzedniej połowy miesiąca, szacują analitycy. Oznacza to ich zdaniem, że inflacja w ostatnim miesiącu zeszłego roku wyniosła 0,8-1,0% r/r wobec 0,9% r/r w listopadzie.

W pierwszej połowie grudnia ceny żywności wzrosły 0,1% w stosunku do drugiej połowy listopada i o 0,2% w ujęciu miesięcznym, nieco poniżej oczekiwań.

"Ostatnie dane o cenach żywności pokazały, że za wyjątkiem warzyw i owoców niemal wszystkie kategorie koszyka żywności wskazują na tendencję spadkową cen, stąd nie oczekujemy presji na wzrost inflacji w grudniu" – powiedział Piotr Kalisz, ekonomista banku PKO BP.

Inflacja roczna wyniosła w grudniu, zdaniem Kalisza, 0,9-1,0% r/r, czyli była wyższa niż prognozuje ministerstwo finansów - 0,7% r/r. W listopadzie inflacja ukształtowała się na poziomie 0,9% r/r.

"Jak na grudzień, wzrost cen żywności jest bardzo niewielki. Wzrost cen owoców i warzyw jest neutralizowany niskimi cenami mięs. Sytuacja ta nie ulegnie też zmianie w najbliższych miesiącach" – powiedział Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Bielski spodziewa się, że grudniowa inflacja wyniosła 0,9% r/r.

Różnica w prognozach poziomu cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu między ekonomistami, a ministerstwem finansów wynika z mniej optymistycznego postrzegania przez nich otoczenia inflacyjnego.

"Mamy przecież do czynienia z trzema czynnikami niepewności - żywność, ceny paliw oraz alkoholi i tytoniu" – powiedział Kalisz. "W najbardziej optymistycznym scenariuszu prognoza inflacji resortu mogłaby się rzeczywiście sprawdzić" – dodał.

W najbliższych miesiącach wzrost cen żywności też powinien być umiarkowany, szacują analitycy.

"Co najmniej do połowy roku dynamika wzrostu cen żywności nie przekroczy 1%, po czym przyspieszy głównie wskutek efektu bazy" – zaznaczył Kalisz.

Również roczna inflacja nie wzrośnie powyżej 1% przez co najmniej pierwszy kwartał 2003 roku, podsumował Bielski.

Główny urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane o cenach żywności w drugiej połowie grudnia we wtorek, 7 stycznia, o godzinie 16:00.

Instytucja: Ceny żywności m/m Ceny żywności poł/poł Inflacja oczna w grudniu 2002

ING Bank Śląski 0,2% 0,1% 1,0%

PKO BP 0,0% 0,1% 0,9-1,0%

BIG BG 0,0-0,1% -0,1 0,9%

BZ WBK 0,2% 0,3% 0,9%

Bank Handlowy b/d 0,0-0,2% 0,8%

Karolina Słowikowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: Niewielki wzrost cen żywności w XII to wciąż niska inflacja - analitycy