ISB: od 2004 r rząd chce sprzedawać wpływy z autostrad

Marek Druś
05-06-2002, 16:52

Rząd zamierza rozpocząć w 2004 roku sprzedaż spodziewanych wpływów z opłat winietowych za użytkowanie autostrad szacowanych na 6,8 mld zł w latach 2002-2005, powiedział w środę wicepremier i minister infrastruktury Marek Pol.

„Skoro przyszły rok będzie pierwszym rokiem wprowadzenia systemu, a więc rokiem obserwacji jego funkcjonowania również przez inwestorów, sekurytyzacja przyszłych wpływów z opłat winietowych może być rozpoczęta raczej w 2004 roku niż w 2003” - powiedział Pol na konferencji prasowej.

Rząd szacuje wpływy z opłat winietowych na 6,8 mld zł.

Rząd zamierza też pozyskać środki gromadzone przez otwarte fundusze emerytalne (OFE) w celu finansowania budowy autostrad.

„Nie chodzi nam o przymus inwestowania, ale o możliwość” - powiedział Pol, dodając, że obecnie aktywa OFE wynoszą około 18,5 mld zł i nie mają one obecnie wielu możliwości inwestowania.

„Środki OFE powiększają się o około 8 mld zl rocznie, więc jeżeli nie stworzymy możliwości inwestowania tych pieniędzy w Polsce, pojawią się naciski, żeby umożliwić ich lokowanie za granicą” - powiedział Pol.

Polska zamierza oddać w użytkowanie 526 km autostrad do roku 2005. Dalsze 576 km ma być w budowie.

W Polsce istnieje ok. 394 km autostrad. W tym roku ma zostać oddane 12 km autostrad. Tegoroczne nakłady na budowę autostrad, dróg ekspresowych oraz wzmocnienia to 4,1 mld zł.

Wydatki na budowę autostrad, dróg ekspresowych oraz na wzmocnienia obecnych dróg między 2002 a 2005 rokiem są planowane na poziomie 37,5 mld zł, w tym 16,5 mld zł na autostrady.

Rząd planuje przeznaczyć 8,5 mld zł z akcyzy na paliwa oraz w postaci dotacji, 7 mld zł planuje się pozyskać z funduszy unijnych, 2,9 mld zł środków powinny zapewnić spółki, które podpiszą umowy koncesyjne na budowę autostrad, a 5,53 mld zł rząd planuje pożyczyć z instytucji finansowych, takich jak Bank Światowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EIB).

Pol powiedział, że gdyby nie udało się sprzedać przyszłych wpływów z winiet, rząd będzie musiał pożyczyć dodatkowo około 6 mld.

Według zapowiedzi ministra w tym miesiącu pod obrady rządu powinny trafić projekty ustaw umożliwiających prowadzenie projektów infrastrukturalnych, czyli dotyczących autostrad i budownictwa. (ISB)

mk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB:</b> od 2004 r rząd chce sprzedawać wpływy z autostrad