ISB: PGNiG chce powtórzyć wynik z 2002 roku

15-10-2003, 15:29

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ma nadzieję utrzymać wynik finansowy w tym roku na poziomie ubiegłorocznym, kiedy wyniósł ok. 306 mln zł, powiedział w środę prezes PGNIG Marek Kossowski.

"Sadzę, że wyniki tegoroczny nie powinien odbiegać w sposób istotny od wyników z ubiegłego roku, jednak pod pewnymi warunkami takimi jak windykacja należności, oraz w zależności od warunków klimatycznych" - powiedział Kossowski na konferencji prasowej.

Wynik za ub. rok objął 6 spółek dystrybucji gazu, które zostały wydzielone ze spółki w początkiem 2003 roku. Według wiceprezesa Jerzego Staniewskiego wiązało się to ze zmiana cen rozliczeniowych.

"Ilościowo w tym roku spodziewamy się sprzedać więcej o 1 mln m. sześc., jednak nie przełoży się to na wynik wartościowy z powodu wydzielenia 6 spółek dystrybucyjnych, którym obniżone zostały o 16% ceny dostaw" - powiedział Staniewski.

Zysk brutto po ośmiu miesiącach tego roku spadł do 408 mln zł wobec 453 mln zł po siedmiu miesiącach tego roku. Według spółki jest to związane z sezonowością. Około 30% sprzedaży PGNiG przypada na sektory chemiczny, energetyczny oraz stalowy.

Wartość księgowa PGNiG wynosi około 1,5 mld euro, a sama spółka szacuje swoją wartość na około 4 mld euro. Chciałaby ją zwiększać przed planowaną na IV kwartał przyszłego roku prywatyzacją, głównie przez zarządzanie kosztami.

"Zarządzanie kosztem może podnosić najbardziej wartości firmy" - powiedział Kossowski.

Według prezesa dobre dla spółki byłoby dojście do struktury kosztów, jaka jest wśród spółek dystrybucyjnych, gdzie koszt surowca wynosi około 70% całości kosztów.

"W kosztach dystrybucji nie są uwzględnione niektóre koszty, którymi obciążana jest spółka-matka. Ale w tym przypadku wszystkie koszty poza surowcem nie powinny przekraczać 30% " – powiedział Kossowski.

Jedną z największych pozycji w bilansie PGNiG jest, według wiceprezesa Staniewskiego, obsługa kosztów finansowych, na która spółka wydaje około 2 mld zł rocznie, czyli 24-26% w stosunku do przychodów.

Przychody spółki w 2002 roku wyniosły 9,36 mld zł. Spółka nie ujawniła prognoz na ten rok.

Tymczasem spółka ma nadzieję na podpisanie do końca tego roku umowy o kredyt w wysokości 500 mln euro, który miałby zabezpieczać ewentualne żądanie wcześniejszego wykupu euroobligacji wartych obecnie ok. 679 mln euro z terminem zapadalności jesienią 2006 roku.

PGNiG przygotowuje się także do utraty pozycji monopolisty po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Spółka szacuje, ze może stracić około 20-30% rynku. Jednocześnie jednak chciałaby obronić najbardziej strategiczne segmenty.

PGNiG chciałby utrzymać liczbę klientów korporacyjnych, których obecnie posiada 296, choć nie we wszystkich segmentach. PGNiG nie myśli o wzroście sprzedaży gazu w segmencie chemii ciężkiej.

Według wiceprezesa PGNiG Franciszka Kroka, kluczowy dla ochrony wartości rynkowej PGNiG będzie program zarządzania taryfami, który spółka będzie uzgadniać z Ministerstwem Gospodarki, Pracy i Polityki Socjalnej.

Spółka ma również nadzieję na usunięcie klauzuli zakazu re-eksportu gazu z umów z rosyjskim Gazpromem, jako że niedawno do kompromisu w tym zakresie doszło między Komisją Europejską a przedstawicielami strony rosyjskiej.

Strategia marketingowa spółki zakłada również możliwość zaangażowania się w segment elektrociepłowni, które produkowałyby energię w skojarzeniu w oparciu o gaz. PGNiG myśli tutaj o współpracy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE).

W ciągu 1,5-2 lat, PGNiG, warunkując to przyzwoleniem Ministerstwa Skarbu na realizacje strategii, chciałoby zawierać sojusze, również kapitałowe, aby operować nie tylko na polskim rynku.

Według prezesa Kossowskiego taki sojusznikiem mógłby być ukraiński NAK.

"Chcielibyśmy prowadzić wspólne inwestycje w systemy przesyłowe Polski i Ukrainy" - powiedział Kossowski, dodając, że rozmowy o współpracy są również prowadzone w zakresie sektorów chemii ciężkiej oraz projektów dotyczących Iraku. (ISB)

mk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / <b>ISB:</b> PGNiG chce powtórzyć wynik z 2002 roku