ISB: rezerwa rewaluacyjna nie została zawyżona -Grabowski

Przemek Barankiewicz
11-04-2003, 12:52

Rezerwa rewaluacyjna banku centralnego nie zawiera żadnej nadwyżki, powiedział w piątek członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Bogusław Grabowski odnosząc się do publikacji „Rzeczpospolitej”, która napisała - powołując się na nieoficjalne informacje - że komisja złożona głównie z pracowników resortu finansów stwierdziła zawyżenie rezerwy o 14 mld zł.

Według gazety komisja, która sprawdzała bilans Narodowego Banku Polskiego (NBP) ujawniła, że rezerwa rewaluacyjna jest zawyżona o 14 mld zł i zarekomendowała przekazanie tej sumy rządowi.

„Nie ma tu żadnej nadwyżki w rezerwie rewaluacyjnej, jest to zapis księgowy, który pokazuje, o ile księgowo wzrosła wartość rezerw walutowych na skutek osłabienia się w ciągu ostatnich trzynastu lat złotego” – powiedział Grabowski w wywiadzie dla Radia Zet.

Jego zdaniem pieniędzy na składkę do UE trzeba szukać w redukowaniu wydatków, a nie wykorzystaniu rezerwy rewaluacyjnej.

„Jakakolwiek próba przekazania czegokolwiek z tej rezerwy rewaluacyjnej zmusiłaby bank centralny do druku pustego pieniądza” - powiedział Grabowski.

W czwartek w opinii na temat programu naprawy finansów RPP sprzeciwiła się przekazaniu rezerwy rewaluacyjnej dla rządu. Podobne stanowisko przedstawił wiceprezes NBP Andrzej Bratkowski podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych w czwartek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: rezerwa rewaluacyjna nie została zawyżona -Grabowski