ISB: rozpoczęcie inwestycji w Bełchatów II opóźni się do 2005 r.

Przemek Barankiewicz
12-11-2002, 16:32

Realizacja inwestycji w Bełchatów II o wartości 850 mln euro może być odłożona o dwa lata, do 2005 roku, powiedział w wywiadzie dla ISB Leszek Juchniewicz, prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

„Uruchomienie elektrowni Bełchatów II jest przewidziane na 2007 rok, możliwe jest więc przeprowadzenie tego projektu tak, by BOT mógł go samodzielnie zrealizować, czyli przesunąć rozpoczęcie budowy do 2005 roku” - powiedział Juchniewicz.

Elektrownia Bełchatów wiosną wstrzymała procedurę przetargową w sprawie inwestycji w nowy blok o mocy 830 MW i o wartości 850 mln euro. Według wiceministra gospodarki Marka Kossowskiego, wielkie inwestycje w BOT (Bełchatów - Opole - Turów) nie są konieczne, a inwestycja w nowy blok w Bełchatowie podniosłaby koszty wytwarzanej energii.

Nowy blok przez pierwsze pięć lat miałby uzupełniać ubytki związane z modernizacją w sumie 10 bloków z działających 12 o mocy 360 MW każdy. Dopiero po 2011 roku elektrownia mogłaby planować zwiększenie produkcji energii.

Zaproszenie do wzięcia udziału w przetargu na realizację Elektrowni Bełchatów II miały otrzymać: francuskie Konsorcjum Alstom Power Centrales i Alstom Power Sp. z o.o. (Polska), Babcock Borsig Power Energy GmbH (Niemcy), Bechtel Power Corporation Hitachi Ltd, Konsorcjum Mitsubishi Heavy Industries Ltd i Mitsubishi Corporation, Siemens Power Generation oraz Toshiba Corporation.

Bełchatów gotów był finansować do 30% kosztów inwestycji. W dalszej części liczył na wsparcie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Elektrownia Bełchatów jest największą i najtańszą w Polsce elektrownią produkującą energię z węgla brunatnego. W ubiegłym roku Elektrownia Bełchatów zarobiła 30 mln zł przy przychodach wynoszących 2,4 mld zł.

Razem z kopalniami węgla brunatnego oraz z Turowem oraz elektrownią Opole, Bełchatów ma utworzyć grupę BOT, który przyczyni się do liberalizacji rynku energii w Polsce poprzez rozwiązanie kontraktów długoterminowych na energię.

Marta Koblańska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / <b>ISB</b>: rozpoczęcie inwestycji w Bełchatów II opóźni się do 2005 r.