ISB: RPP widzi wyraźne ożywienie w gospodarce

opublikowano: 27-08-2003, 16:37

Rada Polityki Pieniężnej (RPP), która nie obniżyła stóp procentowych na zakończonym w środę posiedzeniu, zwraca uwagę na wyraźne wzmocnienie ożywienia gospodarczego, wynika z komunikatu opublikowanego w środę przez Narodowy Bank Polski (NBP).

Dane, które wskazują na przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego to przede wszystkim silny wzrost tempa produkcji przemysłowej w lipcu, pierwsza od ponad trzech lat dodatnia dynamika produkcji budowlano-montażowej, poprawa ocen klimatu koniunktury, zarówno w lipcu jak i w sierpniu i utrzymujący się wzrost sprzedaży detalicznej, napisała RPP w komunikacie.

Jednocześnie poprawia się sytuacja finansowa przedsiębiorstw, utrzymuje wzrost przychodów ze sprzedaży oraz poprawiają się wskaźniki nakładów inwestycyjnych w przetwórstwie przemysłowym.

Rada zaznacza, ze nadal wysoka jest dynamika pieniądza gotówkowego w obiegu. Wysokie są ceny ropy naftowej, pojawia się ryzyko wzrostu cen żywności.

"Oceny ekspertów dotyczące wielkości przyszłej produkcji rolniczej wskazują, że w najbliższych miesiącach osłabnie oddziaływanie czynników podażowych które od ponad dwóch lat przyczyniały się do obniżania cen żywności" – napisała RPP.

RPP podkreśliła również, że skala obniżek dotychczasowych obniżek będzie wpływać na gospodarkę w II połowie 2003 i 2004 roku.

RPP przyjęła na swym sierpniowym posiedzeniu raport o inflacji w II kwartale 2003 roku

Następne posiedzenie Rady odbędzie się 29-30 września, na którym kontynuowana będzie dyskusja na temat rezerwy obowiązkowej banków komercyjnych.

W sierpniu RPP postanowiła nie obniżać podstawowych stóp procentowych. Była to decyzja zgodna z oczekiwaniami analityków. RPP utrzymała neutralne nastawienie w polityce pieniężnej.

Podstawowa stopa referencyjna wynosi od 26 czerwca 5,25%. Stopa redyskonta weksli wynosi 5,75%, lombardowa – 6,75%, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków - 3,75%.

Od lutego 2001 roku RPP zdecydowała się na 20 redukcji stóp procentowych. W tym czasie podstawowa stopa rynkowa spadła do 5,25% z 19,00%.

W bieżącym roku stopy spadały już sześciokrotnie, za każdym razem o 25 pb (w przypadku stopy referencyjnej). (ISB)

ks/pk/mw

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> RPP widzi wyraźne ożywienie w gospodarce