ISB: sejmowa komisja chce zwiększyć wydatki i dochody budżetu o 154 mln zł

Marek Druś
opublikowano: 07-11-2002, 17:46

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła w czwartek wniosek zakładający zwiększenie dochodów i wydatków przewidzianych w projekcie ustawy budżetowej na 2003 rok o przeszło 154 mln zł, która to kwota będzie pozyskana dzięki rozwiązaniu części rezerw celowych.

Gdyby propozycję Komisji przyjął Sejm, oznaczałoby to, że dochody budżetowe wzrosną do 154,916 mld zł (z 154,762 mld zł), a wydatki odpowiednio do 193,650 mld zł (193,496 mld zł).

"Zwiększyliśmy dochody budżetowe o 154 mln zł. Ta kwota została przesunięta do dochodów, gdyż chcemy rozwiązania niektórych rezerw celowych" - powiedział podczas obrad komisji wiceprzewodniczący komisji Stanisław Stec.

Następnie komisja przyjęła wniosek o niezwiększaniu dochodów budżetu państwa z wyjątkiem sumy uzyskanej z rozwiązania rezerw celowych.

Były różne wnioski zwiększenia dochodów, m.in. z ceł i akcyzy, tłumaczył Stec. "A my musimy mieć rezerwę, na wypadek, jeśli Trybunał Konstytucyjny zakwestionuje ustawę abolicyjną" - powiedział.

Trybunał ma wydać decyzję 20 listopada. Drugie czytanie projektu budżetu w Sejmie ma odbyć się tego samego dnia.

"Dzisiaj szukaliśmy oszczędności, które rozdysponujemy w piątek" - powiedział także wiceprzewodniczący.

Komisja Finansów Publicznych do przerwy w obradach ogłoszonej po południu do godz. 17:00 zmniejszyła wydatki budżetowe o 78,7 mln zł.

Komisja postuluje m.in. obcięcie wydatków Instytutu Pamięci Narodowej o 10,0 mln zł, Funduszu Kościelnego o 6,2 mln zł, wydatków Kancelarii Sejmu o 13,3 mln zł, budżetu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) o 11,3 mln zł, budżetu Sądu Najwyższego o 6,1 mln zł oraz Państwowej Inspekcji Pracy (PIH) o 11,0 mln zł i KPRM o 4,4 mln zł, w tym 1,0 mln zł.

W czwartek posłowie z komisji mają zamiar przegłosować wszystkie wnioski mające na celu uzyskanie oszczędności w wydatkach budżetowych, zaś w piątek Komisja Finansów Publicznych zajmie się rozdzielaniem uzyskanych w ten sposób oszczędności oraz przesunięciami wydatków między działami i rozdziałami budżetu. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> sejmowa komisja chce zwiększyć wydatki i dochody budżetu o 154 mln zł