ISB: spotkanie Kołodki z Komisją Finansów w przyszłym tygodniu

10-07-2002, 10:35

Spotkanie wicepremiera i ministra finansów Grzegorza Kołodki z Komisją Finansów Publicznych powinno odbyć się w przyszłym tygodniu, uważa Mieczysław Czerniawski, przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

"Prawdopodobnie do spotkania Komisji Finansów Publicznych z ministrem finansów dojdzie podczas posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu" - powiedział Czerniawski na posiedzeniu sejmowej komisji w środę.

Wcześniej w środę Czerniawski zapowiedział, że zamierza w środę lub w czwartek zwrócić się z prośbą o spotkanie wicepremiera i ministra finansów Grzegorza Kołodki najpierw z prezydium, a następnie z całą Komisją Finansów Publicznych.

"Ja będę zabiegał, aby to spotkanie odbyło się w tym, albo najpóźniej w przyszłym tygodniu. Posłowie chcą usłyszeć, jakie cele określa sobie minister finansów" - powiedział Czerniawski w wywiadzie dla Radia Zet w środę

Czerniawski skrytykował proponowaną przez Kołodkę w majowych artykułach prasowych koncepcję powiązania złotego z euro w ramach zarządu walutą (currency board).

"Nie jest to tak szybka operacja" - powiedział Czerniawski. Dodał, że byłaby to operacja zbyt ryzykowna.

Czerniawski powiedział także, że rozszerzenie składu rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie będzie głosowane w sejmowej Komisji Finansów Publicznych, jednak trwają prace nad poszerzeniem kompetencji Rady.

W maju w "Trybunie" pojawił się artykuł Grzegorza Kołodki, w którym były minister finansów opowiedział się m.in. za dewaluacją złotego do 4,35 zł za euro, powiązaniem złotego z euro w ramach currency board i zakończeniem konfliktu z RPP nawet za pomocą usunięcia Leszka Balcerowicza z funkcji prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Kołodko, postrzegany jako osoba niechętna zacieśnianiu polityki fiskalnej, unika w tym tygodniu publicznych wystąpień.

Zwrócił też uwagę na potrzebę dobrej współpracy rządu z bankiem centralnym. Do poprawy tej współpracy może jego zdaniem doprowadzić nowy wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko.

"Potrzebą ogólnonarodową jest dobra współpraca rządu z bankiem centralnym i z Radą Polityki Pieniężnej. (..) Mam taką nadzieję, że wicepremier Kołodko pogodzi bank z rządem, a współpraca będzie harmonijna" - powiedział.

Według Czerniawskiego, rozszerzenie składu RPP nie będzie głosowane w Komisji Finansów Publicznych.

"Cel, który został zaproponowany przez posłów PSL i UP jest niekonstytucyjny i jak go prawdopodobnie nawet nie podam pod głosowanie" - powiedział Mieczysław Czerniawski.

"Przygotowuję natomiast z ekspertami i mam nadzieję, ze strona bankową, (...) nową formułę określającą, czym RPP powinna się zająć i taka specyfikacja jest już przygotowana. Co się tyczy poszerzenia składu RPP, wobec tej propozycji jestem bardzo sceptyczny" - dodał.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o NBP zakłada m.in. obarczenie RPP odpowiedzialnością nie tylko za inflację, ale także za wzrost PKB i stopę bezrobocia.

Powtórzył też, że płace członków RPP są zbyt wysokie. W poniedziałek Czerniawski powiedział, że nie wyklucza zgłoszenia poprawki zmierzającej do znacznego obcięcia płac w Radzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: spotkanie Kołodki z Komisją Finansów w przyszłym tygodniu