ISB: Szmajdziński: Oleksy może być kontrkandydatem Millera na szefa SLD

opublikowano: 28-05-2003, 12:39

Do walki z Premierem Leszkiem Millerem o przywództwo w Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) na czerwcowym kongresie Sojuszu może stanąć były premier Józef Oleksy, powiedział w środę minister obrony narodowej i jeden z liderów SLD Jerzy Szmajdziński.

Szmajdziński powiedział w porannym wywiadzie dla Radia Zet, że kontrkandydatem Millera na kongresie SLD "może być" właśnie Oleksy.

Media od kilku tygodni spekulują na temat ewentualnych następców Millera, który miałby ustąpić lub zostać zmuszony do ustąpienia ze stanowiska premiera i szefa SLD na kongresie Sojuszu zaplanowanym na koniec czerwca, czyli już po referendum dotyczącym przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (7-8 czerwca).

Wśród kandydatów na stanowisko premiera media wymieniają oprócz Oleksego także ministra gospodarki i pracy Jerzego Hausnera, Marszałka Sejmu Marka Borowskiego i minister ds. europejskich Danutę Huebner.

Terminy, w których według spekulacji prasowych możliwe byłoby odejście premiera, to czerwcowy kongres SLD, jesień 2003 (jeśli poparcia nie znajdzie reforma finansów publicznych oraz projekt przyszłorocznego budżetu) lub czerwiec 2004 roku, zapowiedziany już przez premiera i prezydenta jako data wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

Kilka dni temu Oleksy powiedział, że zgadza się ze zdaniem Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, iż po referendum powinien powstać nowy rząd z poparciem większościowej koalicji oraz, że wie, jak taką większość można stworzyć.

Tymczasem przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Jarosław Kalinowski wysłał niedawno list to prezydenta i marszałków obu izb parlamentu, w którym - według relacji mediów - proponuje stworzenie nowego większościowego rządu z udziałem SLD i PSL, ale także i innych ugrupowań politycznych. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: Szmajdziński: Oleksy może być kontrkandydatem Millera na szefa SLD