ISB: wejście do euro to wyzwanie i szansa dla polskiej gospodarki - ML

25-11-2002, 16:58

Wstąpienie Polski do strefy euro jest wyzwaniem, ale też kluczem do sukcesu gospodarczego Polski, powiedział w poniedziałek przewodniczący Merrill Lynch International Prof. Jacob A. Frankel, chwaląc jednocześnie wysiłki polskiego rządu i banku centralnego w kierunku przyjęcia przez Polskę europejskiej waluty.

„Zobowiązanie się Polski do dążenia do spełnienia kryteriów z Maastricht w 2005 roku napawa optymizmem. (...) Niesłychanie istotne było też wspólne ustalenie ścieżki wejścia do strefy euro między bankiem centralnym i rządem” – powiedział Frankel na konferencji prasowej zorganizowanej w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego.

Frankel wskazywał przede wszystkim na pozytywną współpracę Narodowego Banku Polskiego (NBP) i rządu w tym zakresie.

Frankel nie ma też wątpliwości, że strategia wejścia Polski do Unii Europejskiej (UE) zawiera elementy konieczne do zamiany złotego na euro w odpowiednim dla gospodarki czasie. Nie chciał jednak sprecyzować, kiedy to powinno nastąpić.

„Polska stoi przed niezwykłą okazją jak najlepszego wykorzystania swojego uczestnictwa w Nowej Europie. Będzie to zapewne jeden z najważniejszych punktów zwrotnych w historii kraju” – zaznaczył Frankel.

Przewodniczący Merrill Lynch International zaznaczył, że większość kryteriów z Maastricht Polska już tak naprawdę spełnia lub jest blisko ich spełnienia.

„Inflacja jest niska, spadają długoterminowe realne stopy procentowe, co już gwarantuje miękkie lądowanie w euro” – powiedział Frankel.

Zdaniem Frankela, optymizmem napawa też wybrana ścieżka w polityce fiskalnej i poziom długu publicznego, co wskazuje, że Polska jest „na dobrej drodze”.

Odzwierciedleniem tego jest według niego m.in. ostatnia podwyżka ratingu dla polskich długoterminowych papierów skarbowych denominowanych w walutach obcych i długoterminowych depozytów bankowych w walutach obcych do "A2" z Baa1" przez międzynarodową agencję ratingową Moody’s.

Agencja Moody’s zdecydowała się podwyższyć ratingi dla obligacji rządowych denominowanych w walutach obcych dla ośmiu krajów Europy Środkowej, które mają przystąpić do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Analitycy Moody’s wierzą, że wszystkie państwa, które wejdą do UE w 2004 roku, będą poprawiać swoją politykę fiskalną i monetarną, tak, aby uzyskać członkostwo w Unii Gospodarczej i Walutowej (strefie euro) w latach 2006-2008 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: wejście do euro to wyzwanie i szansa dla polskiej gospodarki - ML