ISB: wyrównanie wieku emerytalnego to oszczędność ponad 6 mld zł

Internet Securities
opublikowano: 22-01-2002, 14:59

Wdrożenie zakładanego we wstępnej wersji „Programu Gospodarczego Rządu na lata 2002-2005” zrównania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn dałoby oszczędności dla państwa na poziomie 0,8% w stosunku do PKB, wynika z raportu przygotowywanego dla Ministerstwa Finansów przez Misję Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), do którego ISB dotarła we wtorek.

Wdrożenie zakładanego we wstępnej wersji „Programu Gospodarczego Rządu na lata 2002-2005” zrównania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn dałoby oszczędności dla państwa na poziomie 0,8% w stosunku do PKB, wynika z raportu przygotowywanego dla Ministerstwa Finansów przez Misję Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), do którego ISB dotarła we wtorek.

Na podstawie założonego poziomu Produktu Krajowego Brutto (PKB) na rok 2002, czyli 764,8 mld zł, wyrównanie wieku emerytalnego to oszczędności rzędu ponad 6 mld zł rocznie.

W Programie Gospodarczym Rządu na lata 2002-2004, czyli w „Planie Belki”, do którego dotarła agencja ISB w ubiegłym tygodniu, rząd zamierza wprowadzić m.in. zmiany do systemu emerytalnego poprzez wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i eliminację przywilejów zawodowych uprawniających do wcześniejszych emerytur.

W projekcie budżetowym na 2002 rok przygotowanym jeszcze przez rząd Jerzego Buzka założono, że ograniczenie lub likwidacja przywilejów branżowych to oszczędności dla budżetu państwa w wysokości ok. 1 mld zł rocznie.

Po nieformalnym posiedzeniu Rady Ministrów w sobotę, na którym omawiano Program, minister finansów Marek Belka podkreślał, że rząd musi znaleźć w ciągu 1,5 roku w systemie finansów publicznych 1,5 mld euro (ok. 6 mld zł) na współfinansowanie funduszy unijnych przeznaczonych na cele prorozwojowe. Belka nie wykluczył w związku z tym cięć w sferze socjalnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane