ISB: wzrost PKB w II kw. imponujący, ale obecny nie przyniesie poprawy -analitycy

Przemek Barankiewicz
19-09-2003, 16:24

Wzrost gospodarczy w drugim kwartale okazał się imponujący, natomiast nikłe są szansę, aby w trzecim Produkt Krajowy Brutto (PKB) okazał się znacznie wyższy, uważają analitycy. Lokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce pozostaje silny eksport, poprawia się już też popyt konsumpcyjny.

Wzrost PKB w drugim kwartale wyniósł 3,8% wobec 2,2% w pierwszym.

"Jest to bardzo dobry wynik. Wyższy wzrost w drugim kwartale od oczekiwań rynkowych to wynik lepszych danych o wartości dodanej usług rynkowych - sprzedaż detaliczna nie daje pełnego obrazu tego segmentu, tutaj zazwyczaj jest największa niespodzianka" - powiedział Łukasz Tarnawa, ekonomista banku PKO BP.

Wysoki wzrost to wciąż zasługa przede wszystkim silnego eksportu. Tarnawa szacuje, że "bez eksportu" PKB w drugim kwartale wzrosłoby jedynie o 1,9%. Dodatkowy wpływ miała wcześniejsza waloryzacja rent i emerytur w tym roku oraz niska inflacja, zwiększająca siłę nabywczą.

"Jeśli spojrzeć na dekompozycję po stronie popytowej, to źródłem wzrostu PKB jest głównie konsumpcja prywatna (+3.9% y/y) oraz eksport netto" - uważają ekonomiści BRE Banku.

TRZECI KWARTAŁ NIE PRZYNIESIE WIĘKSZYCH ZMIAN

Tuż po publikacji danych o PKB w drugim kwartale, wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Janusz Witkowski powiedział, iż wzrost gospodarczy w trzecim kwartale będzie się kształtować w okolicach 3,8%, ale niekoniecznie lepiej.

Produkcja przemysłowa jest wciąż wysoka, ale osłabiła się w sierpniu, tak jak sprzedaż detaliczna. Na minusie pozostaje budownictwo. W najbliższej przyszłości może się też osłabić dynamika eksportu, spodziewają się analitycy.

"Mało czynników wskazuje na prawdopodobieństwo wzrostu w trzecim kwartale wyższego od 3,8%. Nie sądzę więc, aby było to możliwe. Poziom 3,8% to sufit, maksimum" - powiedział Tarnawa.

Karolina Słowikowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / <b>ISB</b>: wzrost PKB w II kw. imponujący, ale obecny nie przyniesie poprawy -analitycy