ISB: Ziółkowska za wykorzystaniem części rezerwy rewaluacyjnej

06-05-2003, 16:49

Wykorzystanie niewielkiej części rezerwy rewaluacyjnej banku centralnego na wcześniejszą spłatę zadłużenia zagranicznego Polski jest możliwe i celowe, uważa Wiesława Ziółkowska, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Większość członków Rady nie podziela jednak tej opinii, zaznacza.

„Uważam, że przeznaczenie niezbyt dużej kwoty z rezerwy, załóżmy, że byłoby to 10%, na wcześniejszą spłatę części zadłużenia zagranicznego i przeprowadzenie tej operacji w taki sposób, aby nie doprowadziło to do wzrostu podaży pieniądza i konieczności sterylizacji przez bank centralny, jest możliwe i celowe” – powiedziała Ziółkowska w wywiadzie dla Gazety Bankowej, opublikowanym we wtorek.

Jednocześnie członek RPP zaznaczyła, że tej opinii nie podziela znaczna część Rady.

Pomysł wykorzystania co najmniej 1/3 rezerwy rewaluacyjnej pojawił się w ministerstwie finansów na początku 2003 roku i został przedstawiony jako część programu naprawy finansów publicznych resortu.

Bank centralny sprzeciwia się tej koncepcji od samego początku, szczególnie, że minister finansów Grzegorz Kołodko proponuje rozwiązać jedną trzecią z liczącej około 27 mld zł rezerwy rewaluacyjnej na wpłatę unijnej składki. Przez bank centralny postrzegane jest to jako finansowanie deficytu państwa, co jest niezgodne z przepisami unijnymi.

Ziółkowska powiedziała też Gazecie Bankowej, że przyjęcie przez Polskę euro przede rokiem 2007 lub 2008 wydaje się być „raczej niemożliwe”, chociaż wszystkie, oprócz wymogu niskiego deficytu budżetowego, kryteria konwergencji są przez Polskę już spełniane.

„(...) I z tym będziemy mieli kłopoty [ograniczeniem deficytu do 3,0% PKB – przyp. ISB], dlatego wcześniejsze wejście niż w latach 2007-2008 jest raczej niemożliwe” – powiedział Ziółkowska.

Na koniec członek RPP powiedziała, że inflacja na koniec roku wzrośnie, ale i tak wyniesie poniżej dolnego pułapu celu inflacyjnego RPP (ustalonego na poziomie 3,0% +/- 1 pp). W kwietniu zaś spadnie do 0,3-0,4% r/r z 0,6% r/r w marcu, głównie wskutek efektu bazy, dodała.(ISB)

ks/pk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> Ziółkowska za wykorzystaniem części rezerwy rewaluacyjnej