PAP: ekonomiści pozytywnie oceniają pomysł obniżenia stawki CIT

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 24-04-2003, 13:24

24.4.Warszawa (PAP) - Ekonomiści pozytywnie oceniają zapowiedź wicepremiera i ministra finansów Grzegorza Kołodki w sprawie obniżenia stawki podatku dla przedsiębiorców (CIT) do 19 procent, pod warunkiem eliminacji ulg i zwolnień. Ich zdaniem, jest to krok w dobrym kierunku.

W opinii ekonomisty Societe Generale Marcina Mroza, zarówno obciążenia podatkowe, jak i koszty związane z pracą, są jednym z głównych obciążeń w sektorze przedsiębiorstw.

"Obecna skala obciążeń fiskalnych jest drugim co do znaczenia ciężarem prowadzenia działalności przez przedsiębiorców. Wskazuje na to ok. 60 proc. przedsiębiorców" - powiedział PAP Mróz.

Tego samego zdania jest również Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

"Jest to bardzo dobry pomysł z dwóch względów. Po pierwsze przedsiębiorcy we wszelkich badaniach jako najważniejszą barierę prowadzenia działalności podają obciążenia na rzecz budżetu. Poza tym z dłuższego horyzontu patrząc, niższe podatki dają większe przychody do budżetu" - powiedział Wyżnikiewicz. Dodał, że zmniejsza się również skłonność do oszukiwania fiskusa.

Zdaniem Wyżnikiewicza, obniżenie podatku mogłoby doprowadzić do zwiększenia środków na inwestycje oraz środków obrotowych. Ekonomista dodał, że przedsiębiorcy wolą, żeby nie było ulg z zwolnień, bo to "im daje czystość sprawy; poza tym wszyscy przedsiębiorcy są w ten sposób równo opodatkowani".

W opinii ekonomisty Societe Generale, z całkowitą oceną propozycji ministra finansów należy się jednak wstrzymać do

momentu ogłoszenia ostatecznego programu naprawy finansów publicznych.

"Trzeba patrzeć na całokształt propozycji, które zostaną zawarte w planie Ministerstwa Finansów" - powiedział Mróz.

Zdaniem Wyżnikiewicza, do przeprowadzenia takiej operacji potrzeba dużej odwagi i wiary w to, że niższe stawki podatkowe

przyniosą wyższe wpływy do budżetu.

Wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko zapowiedział w środę obniżenie stawki podatku dla przedsiębiorców (CIT) do 19 procent pod warunkiem eliminacji ulg i zwolnień.

Obecnie obowiązuje stawka 27-procentowa podatku dochodowego od osób prawnych. Kołodko w swoim programie naprawy finansów państwa proponuje obniżenie stawki do 24 proc. Z kolei minister gospodarki pracy i polityki społecznej Jerzy Hausner proponuje w swoim programie 19-proc. stawkę CIT.

W piątek wiceminister finansów Wiesław Ciesielski mówił, że raczej nie będzie możliwa obniżka w 2004 roku stawki CIT do 19 proc. postulowana przez ministra gospodarki, ale nie wykluczył prowadzenia rozmów w tej sprawie. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>PAP</b>: ekonomiści pozytywnie oceniają pomysł obniżenia stawki CIT