PAP: Hausner zapowiada cięcie wydatków

24-09-2003, 17:53

Skala cięć wydatków budżetu w 2005 powinna wynieść 7 mld zł, w 2006 r. 6 mld zł, zaś w 2007 r. 5 mld zł - powiedział w środę na seminarium w Warszawie wicepremier Jerzy Hausner.

Jego zdaniem to jest skala potrzebnych redukcji, by utrzymać się na bezpiecznej ścieżce makroekonomicznej.

Hausner uczestniczył w sesji na temat wpływu polityki gospodarczej rządu w latach 2004-2005 na działalność polskich przedsiębiorców.

Wicepremier powiedział, że w polskim życiu gospodarczym są obszary "czarnych dziur". Są to, jego zdaniem, górnictwo, które wygenerowało 25 mld zł strat, PKP - 8 mld zł i służba zdrowia - 7 mld zł.

Hausner powiedział, że rząd ma wypracowaną koncepcję restrukturyzacji górnictwa, kończy prace nad restrukturyzacją zadłużenia w służbie zdrowia, w ciągu miesiąca będzie zakończony program restrukturyzacji PKP.

Dodał, że najważniejszy jest program porządkowania i ograniczania wydatków publicznych. Program ten będzie obejmował transfery socjalne, m.in. renty inwalidzkie, wiek emerytalny, ubezpieczenia rolników, waloryzację i indeksację świadczeń.

Hausner powiedział, że proponowane rozwiązania zostaną przekazane do ogólnonarodowej debaty.

"To są sprawy niezwykle ważne dla obywateli. Poza tym rząd mniejszościowy musi się zorientować, jaka jest większość parlamentarna, która pozwoliłaby wybrać taki pakiet legislacyjny, w którym to co niezbędne miałoby szanse być przeprowadzone" - wyjaśnił wicepremier.

Wedle jego zapowiedzi debata na temat porządkowania wydatków społecznych i podsumowanie debaty nastąpi w styczniu, a do końca pierwszego kwartału 2004 r. pierwsze projekty ustaw zostaną wysłane do Sejmu, tak by mogły zostać przyjęte przed zakończeniem prac nad budżetem 2005 r.

Hausner nie wykluczył jednak, że "niektóre z tych elementów, które pokażemy, można będzie wprowadzić jeszcze w 2004 r."

"W październiku lub listopadzie planujemy zawrzeć porozumienie z NBP i RPP oraz Związkiem Banków Polskich dotyczące rezerw obowiązkowych, celowych i norm ostrożnościowych, które będzie otwierało możliwość aktywności kredytowej banków wobec przedsiębiorców" - powiedział Hausner.

"Jestem zainteresowany, żeby w połowie października zakończyć rozmowy z NBP i RPP" - dodał.

Obecnie stopa rezerw od wkładów wynosi 4,5 proc., podczas gdy w krajach należących do Unii Monetarnej i Walutowej jest to 2 proc.

"Zapaliło się czerwone światło, którym jest rosnący dług publiczny" - powiedział obecny na seminarium Grzegorz Wójtowicz z Rady Polityki Pieniężnej.

Jego zdaniem, sytuacja gospodarcza może wymóc na nowej RPP prowadzenie ostrożnej polityki monetarnej. Zdaniem Wójtowicza główną przyczyną osłabienia złotego jest rosnący dług publiczny.

"Niedługo rząd będzie mówił, że rośnie dług, bo złoty jest słaby, a ja mówię, że złoty jest słaby, dlatego że rośnie dług" - powiedział Wójtowicz.

"Minister Hausner lekko odetchnął, mówiąc że mamy wzrost gospodarczy, a kiedyś tam spadek bezrobocia. Przestańmy głosić takie mity. To nie jest tak, że 5-proc. wzrost gospodarczy da spadek bezrobocia" - powiedział Wójtowicz.

Wójtowicz podkreślił, że dobrze się jednak stało, że władza zaczęła mówić nie tylko o wzroście gospodarczym, ale o wzroście gospodarczym powiązanym z równowagą finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>PAP:</b> Hausner zapowiada cięcie wydatków