PAP: najpierw skonsolidujmy, a potem sprywatyzujmy G-8 –prezes Energi

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 25-06-2003, 19:12

Według prezesa należącej do Grupy G-8 spółki Energa Gdańska Kompania Energetyczna SA, Waldemara Bartelika, prywatyzowanie zakładów energetycznych powinna poprzedzać ich konsolidacja i restrukturyzacja.

"Byłoby lepiej, żeby dokonać konsolidacji zakładów z grupy G-8 i pełnej ich restrukturyzacji, tak aby podnieść ich wartość, i dopiero później, za zdecydowanie lepszą cenę, sprzedać" - powiedział w środę podczas konferencji prasowej Bartelik. Podkreślił, że decyzja w tej sprawie należy do właściciela, czyli ministra Skarbu Państwa.

Do Grupy G-8 należą, oprócz gdańskiej spółki, zakłady energetyczne z Koszalina, Słupska, Elbląga, Olsztyna, Kalisza, Torunia i Płocka.

O zakup spółek wchodzących w skład G-8 starają siępolska El-Dystrybucja (konsorcjum Kulczyk Holding) i wspólnieniemiecki E.ON i belgijski Electrabel. Termin składania ofert w resorcie skarbu wyznaczony został na 18 lipca.

Prezes gdańskiego zakładu powiedział, że firma niebędzie miała problemów, jeśli nie zostanie sprywatyzowana w trwającym procesie. - "Zarówno w przypadku sprzedaży, jak i konsolidacji zapewnione będą środki na rozwój" – powiedział Bartelik.

Prezes spółki Energa spodziewa się decyzji w sprawie prywatyzacji Grupy G-8 pod koniec października.

Gdański zakład energetyczny w ubiegłym roku obrotowym, który liczony jest od początku października do końca września, zanotował stratę w wysokości 28 mln zł.

W trwającym okresie rozrachunkowym władze spółki szacują, że wynik będzie dodatni na poziomie 2,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / <b>PAP</b>: najpierw skonsolidujmy, a potem sprywatyzujmy G-8 –prezes Energi