PAP: PGNiG zaproponował wyższą rekompensatę dla obligatariuszy

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 21-08-2003, 15:41

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaproponuje obligatariuszom wyższą opłatę w zamian za zgodę na zmiany w prospekcie emisyjnym obligacji. Wyniesie ona 1,15 proc. wartości papierów, wcześniejsza propozycja opiewała na 0,75 proc.

"Na spotkaniu obligatariuszy, które zostało zaplanowane na 26 sierpnia, przedstawimy nową, wyższą propozycję rekompensaty w zamian za zmianę prospektu emisyjnego" - powiedział w czwartek PAP dyrektor pionu ekonomicznego PGNiG Tomasz Wardak.

Dodał, że wysokość zmiany propozycji rekompensaty jest jedyną modyfikacją przygotowaną przez zarząd dla obligatariuszy za zmianę prospektu.

"Przeprowadziliśmy już rozmowy z obligatariuszami i jestem przekonany, że uzyskamy akceptację dla naszych propozycji" -

powiedział Wardak.

Pierwsze zgromadzenie obligatariuszy w sprawie zmiany prospektu zebrało się na początku sierpnia, ale nie zapadły na nim żadne decyzje, gdyż zabrakło wymaganego prawem kworum. Wtedy konieczna była obecność przynajmniej 75 proc. obligatariuszy.

Wardak powiedział, że na kolejnym zebraniu wymagana będzie obecność 25 procent obligatariuszy.

PGNiG dąży do zmiany zapisów w dokumentacji eurobligacji, aby zlikwidować w prospekcie tzw. cyngiel ratingowy, który zmusza spółkę do automatycznego wykupu euroobligacji w przypadku obniżenia ratingu poniżej poziomu inwestycyjnego.

Zgodnie z warunkami emisji obligacji, obligatariusze mogliby zażądać przedwczesnego ich wykupu w przypadku, gdyby rating obligacji PGNiG został obniżony poniżej poziomu Baa3. W czerwcu agencja Moody's podtrzymała rating PGNiG na Baa3, ale zmieniła perspektywę ratingu na negatywną.

Gazowa spółka wyemitowała euroobligacje o wartości 800 mln euro, jednak już przed terminem zapadalności, który upływa we wrześniu 2006 roku, wykupiła euroobligacje o wartości 100 mln euro. Ich oprocentowanie wynosi 6,75 procent.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>PAP</b>: PGNiG zaproponował wyższą rekompensatę dla obligatariuszy