PAP: PKN Orlen spodziewa się następnego etapu prywatyzacji w 2004

Michał Kobosko
09-05-2003, 13:56

9.5.Katowice (PAP) - Prezs PKN Orlen Zbigniew Wróbel liczy, że przygotowania do kolejnego etapu prywatyzacji koncernu rozpoczną się jeszcze w tym roku, aby nastąpiła ona w 2004. Koncern opowiada się za szybkim przeprowadzeniem tego procesu.

"Minister Czyżewski był od początku zwolennikiem szybkiej prywatyzacji Orlenu, ale układa to sekwencyjnie - najpierw

rozstrzygnięcie sprawy przeobrażeń sektora naftowego w Polsce, potem kolejna część prywatyzacji. My natomiast mówimy, że trzeba to robić szybko, czyli realnie w przyszłym roku. Ale poważne zapowiedzi powinny być już w drugiej połowie tego roku" - powiedział w piątek dziennikarzom prezes w Katowicach.

Obecnie Skarb Państwa ma jeszcze 10,38 proc. akcji Orlenu, a Nafta Polska SA 17,63 proc. Wśród pozostałych, prywatnych

akcjonariuszy 12,69 proc. ma Bank of New York, jako depozytariusz.

"Wyglądam trzeciego etapu prywatyzacji jak kania dżdżu. Prywatyzacja spowodowałaby zdecydowanie większe zainteresowaniemiędzynarodowych inwestorów. Udział państwa zawsze zniechęca inwestorów" - ocenił prezes Wróbel.

Jego zdaniem, dokończenie prywatyzacji pomogłoby Orlenowi "rozwinąć skrzydła" i uczyniłoby bardziej uniwersalnym podejście do oceny efektów pracy osób zarządzających spółką. "Byłby to wyłącznie efekt mierzony miernikami stosowanymi na całym świecie, opartymi na standardach ekonomicznych, a nie politycznych" - powiedział.

PKN Orlen powstał w 1999, po połączeniu Petrochemii Płock i Centrali Produktów Naftowych. 26 listopada tegoż roku spółka

zadebiutowała na giełdzie - do obrotu trafiło wówczas 45 proc. całkowitej emisji akcji.

W kwietniu 2000 wprowadzono markę Orlen, a w lipcu tego samego roku przeprowadzona została druga oferta publiczna na warszawskiej i londyńskiej giełdzie. Od tego momentu w wolnym obrocie giełdowym znajduje się 71,56 proc. całkowitej emisji Orlenu. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>PAP</b>: PKN Orlen spodziewa się następnego etapu prywatyzacji w 2004