PAP: Po akcesji będzie można kupić auto na kredyt w krajach UE

opublikowano: 08-05-2003, 11:40

Po akcesji z Unią Europejską Polacy będą mogli kupować na kredyt samochody w innych krajach wspólnoty - informuje Urząd Komitetu Integracji Unii Europejskiej.

Unia Europejska nie reguluje szczegółowo rynku samochodowego i pozostawia to w gestii państw członkowskich.

Między poszczególnymi państwami członkowskimi istnieją różnice w cenie samochodu danej marki. Zależą od wysokości podatków, jakie są pobierane w danym państwie członkowskim.

Na przykład w Luksemburgu do cen nowych samochodów doliczanych jest 15 proc. z tytułu różnych podatków, a w Danii aż 200 proc.

Jak podaje Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, różnice te zostały dostrzeżone przez Komisję Europejską, dlatego pojawiły się tendencje do ujednolicenia rynku samochodowego w UE.

Ekspert z Centrum im. Adama Smitha Krzysztof Dzierżawski uważa, że zmniejszenie ograniczeń handlowych, a poprzez to zmniejszenie podatków jest dla Polski korzystne.

"Ja bardzo chętnie wybrałbym się za granicę po to, żeby kupić tańszy samochód. Ale zakup przeze mnie samochodu za granicą nie znaczy, że Polska poniesie straty. Polacy, płacąc mniej za samochody, zaoszczędzą pieniądze, które mogą przeznaczyć na zakup w Polsce innych towarów" - powiedział PAP Dzierżawski.

We wszystkich krajach obowiązuje jednakowy okres gwarancji na nowe samochody, kupowane w salonach i wynosi on 2 lata.

krf/ rb/ bsb/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / <b>PAP:</b> Po akcesji będzie można kupić auto na kredyt w krajach UE