PAP: Pol o ustawie refundującej VAT na budowy systemem gospodarczym

Przemek Barankiewicz
08-10-2003, 21:08

W przyszłym roku powstanie ustawa, która ma pozwolić na refundację 22 proc. podatku VAT na budowy prowadzone

systemem gospodarczym. Obecnie nad projektem ustawy pracują resorty: infrastruktury i finansów - poinformował wicepremier Marek Pol na środowej konferencji po posiedzeniu rządu.

"Problem budownictwa systemem gospodarczym, czyli, gdy ktoś kupuje materiały i zleca wykonanie budowy, będzie rozwiązany odrębną ustawą, która pozwoli to zrefundować" - powiedział Pol.

Podkreślił też, że Polska uzyskała najdłuższy okres przejściowy na gotowe mieszkania i gotowe budynki, jako jedyna z krajów kandydujących. Wszystkie materiały budowlane używane do budowy tych mieszkań obciążone są takim samym VAT-em, jak mieszkania, czyli 7 proc.

Pol zaprzeczył też środowym informacjom Platformy Obywatelskiej, że Polska będzie mogła stosować obniżoną stawkę VAT na materiały budowlane, jeśli rząd obejmie budownictwo mieszkaniowe programem budownictwa społecznego. Zgodnie z postanowieniami traktatu akcesyjnego, po wstąpieniu do UE stawka VAT na materiały budowlane wzrośnie z 7 do 22 proc.

Według Pola, "społeczny program budownictwa mieszkaniowego jest takim dokumentem, który pozwala utrzymać niski VAT na mieszkania. Natomiast żadna dyrektywa Unii Europejskiej nie zezwala na wykorzystanie takiego programu do obniżenia VAT-u na materiały budowlane".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / <b>PAP</b>: Pol o ustawie refundującej VAT na budowy systemem gospodarczym