PAP: RPP może obniżyć rezerwy w tym roku - wiceprezes NBP

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 09-07-2003, 16:14

Wiceprezes NBP Andrzej Bratkowski powiedział w środę, że RPP może zdecydować się na obniżkę rezerw obowiązkowych banków w tym roku.

"W tym roku istnieje szansa na dokonanie obniżek rezerw, jednak na razie jest za wcześnie mówić o tym kiedy mogłoby to nastąpić" - powiedział dziennikarzom Bratkowski.

Ekonomiści zaczęli przypominać wcześniejsze zapowiedzi przedstawicieli RPP o obniżce rezerwy obowiązkowej banków po ostatnich wypowiedziach prezesa NBP sugerujących, że w lipcu nie dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych.

Obecnie stopa rezerw od wkładów wynosi 4,5 proc., podczas gdy w UE 2 proc.

RPP obniżyła już dwukrotnie poziom rezerw, raz ze średniego poziomu 12 proc. do 5 proc., a potem do 4,5 proc.

Jednak część członków Rady Polityki Pieniężnej jest przeciwna obniżce rezerw, gdyż po sześciu kolejnych obniżkach stóp procentowych skutkowałoby to dalszym poluzowaniem polityki monetarnej.

RPP od początku tego roku sześć razy obniżała wysokość stóp procentowych, w tym stopy referencyjnej do obecnie nie mniej niż 5,25 proc.

Przeciwni obniżce członkowie RPP argumentują, że obniżka rezerwy z 4,5 proc. do 2 proc. oznacza wpompowanie do sektora bankowego około 8 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu