PAP: RPP może obniżyć stopy bez ryzyka inflacyjnego -Orłowski

Przemek Barankiewicz
05-09-2003, 09:48

W kilku najbliższych miesiącach można obniżyć stopy procentowe o 25-50 pkt bazowych bez ryzyka wystąpienia presji inflacyjnej - uważa doradca ekonomiczny prezydenta Witold Orłowski.

"Poluzowanie nie jest potrzebne dla uruchomienia koniunktury, bo ona i tak się poprawia. Jeżeli można obniżyć stopy bez ryzyka, to można to robić" - powiedział w piątek Orłowski.

RPP obniżała w tym roku stopy procentowe sześciokrotnie, sprowadzając główną stopę procentową do poziomu 5,25 proc.

Jednak na ostatnich dwóch posiedzeniach RPP wstrzymała się z obniżkami, a jej przedstawiciele wraz z prezesem NBP sugerowali, że cykl obniżek dobiega końca.

Analitycy sądzą, że Rada może jeszcze pokusić się o obniżki sięgające właśnie 25-50 pkt bazowych.

Orłowski powiedział również, że planowany na poziomie 45,5 mld zł przyszłoroczny deficyt jest za wysoki, jednak nie powinien on doprowadzić do załamania kursu złotego.

Rząd planował ograniczyć deficyt o 2-3 mld zł, jednak w czwartek wicepremier Jerzy Hausner przyznał, że szanse na to są nikłe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>PAP</b>: RPP może obniżyć stopy bez ryzyka inflacyjnego -Orłowski