PAP: rząd będzie negocjował z UE obniżkę VAT za internet

Przemek Barankiewicz
02-10-2003, 13:09

Rząd wystąpi na forum UE z inicjatywą zmiany dyrektywy dotyczącej podatku VAT. Chodzi o specjalne traktowanie usług dostępu do internetu - poinformował w czwartek w Sejmie minister nauki Michał Kleiber.

O działania rządu w sprawie planowanej podwyżki VAT na dostęp do internetu pytał ministra Marek Zagórski ze Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego.

Kleiber powiedział, że polski pomysł na wprowadzenie w krajach UE obniżonej stawki VAT na usługi dostępowe zyskał aprobatę większości krajów kandydackich.

W krajach już należących do UE sprawa stawki VAT za dostęp do internetu nie budzi emocji, bowiem - jak powiedział Kleiber - są tam bardzo niskie opłaty.

Minister przypomniał, że ewentualna podwyżka VAT na usługi dostępowe z 7 na 22 proc. wynika z dyrektywy unijnej, która nie przewiduje stosowania stawki obniżonej. Zapisy o przyjęciu tej stawki przyjęto w czasie negocjacji w 1999 r.

Kleiber zapewnił, że aby zapobiec ewentualnym skutkom podwyżki VAT na usługi dostępowe, rząd przyjął propozycje roboczego zespołu, by po przystąpieniu do UE zwolniono z VAT polskie placówki edukacyjne.

Jak powiedział Kleiber, minister finansów bez zgody UE może wydać rozporządzenie w sprawie zwolnienia placówek edukacyjnych z VAT na usługi dostępowe.

Dzięki temu wszystkie polskie placówki edukacyjne zostałyby zwolnione z opłaty VAT za dostęp do internetu.

Kleiber podkreślił, że taka decyzja nie byłaby "w żaden sposób" sprzeczna z prawem UE.

Jego zdaniem, pakiet nowych rozwiązań "Prawo Telekomunikacyjne" z rozporządzeniami, który wszedł w życie 1 października tego roku, będzie służył wzrostowi konkurencji. Właśnie konkurencja była w krajach UE najskuteczniejszym źródłem obniżenia cen dostępu do internetu.

Kleiber powiedział, że specjalny międzyresortowy zespół pracuje nad uznaniem dostępu do internetu za usługę powszechną, świadczoną po niewielkich, uzasadnionych kosztach i której cena podlega kontroli Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

Rząd chciałby również wprowadzenia autentycznej konkurencji na lokalnym rynku usług dostępu do internetu, poprzez uwolnienie tzw. pętli abonenckiej.

Kolejną szansą na ułatwienie tańszego dostępu do internetu byłoby rozdysponowanie częstotliwości radiowego dostępu abonenckiego do internetu.

Kleiber powiedział, że rząd będzie wspierał projekty, wykorzystujące fundusze strukturalne UE dla rozwoju lokalnych

sieci szerokopasmowych ze szczególnym uwzględnieniem projektowanych rozwiązań dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>PAP</b>: rząd będzie negocjował z UE obniżkę VAT za internet