PAP: są szanse na niższy VAT na usługi budowlane w UE

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 16-07-2003, 18:45

Pojawiła się szansa wprowadzenia w Polsce na stałe zredukowanej stawki podatku VAT na usługi budowlane i wiele innych towarów i usług, na które taka stawka jest obecnie stosowana w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Komisja Europejska zaproponowała bowiem w środę rządom unijnym, żeby ujednoliciły skomplikowaną i zróżnicowaną sytuację w tej dziedzinie. Dokonano by tego, dopuszczając obniżkę VAT wszędzie tam, gdzie pozwolono już na to różnym państwom w sektorach niekonkurujących bezpośrednio z odpowiednikami w innych państwach członkowskich.

Długą, szczegółową listę tych towarów i usług zawiera załącznik H do unijnej dyrektywy o VAT. Komisja proponuje uzupełnienie go o "dostawy, budowę, renowacje, przeróbki, remonty i utrzymanie mieszkań" oraz o "wynajem mieszkań". Część państw członkowskich stosowała dotychczas rozmaite ulgi w tej dziedzinie na podstawie innych "wyłączeń" z reguł unijnych.

W załączniku H znajdują się wszystkie pozostałe towary i usługi, na które Polska uzyskała okresy przejściowe. Jeśli propozycja Komisji zyskałaby uznanie rządów, Polska mogłaby wprowadzić na nie obniżony VAT na stałe.

Na liście nie ma materiałów budowlanych ani ciągników i maszyn rolniczych, na które Polska próbowała bezskutecznie uzyskać okresy przejściowe. Nie ma też paliw ekologicznych, na których niższe opodatkowanie Unia przystała tylko w pierwszym roku członkostwa.

Są natomiast produkty i usługi rolne, w tym żywność i pasze, oraz środki produkcji rolnej (z wyjątkiem maszyn), na które Polska może na razie utrzymać 3-procentowy VAT przez pierwsze cztery lata członkostwa.

Są też usługi gastronomiczne, na które Polska ma prawo nakładać zredukowany 7-procentowy VAT do końca 2007 roku. Także książki i czasopisma specjalistyczne, na które Polska może stosować do końca 2007 roku zerową stawkę VAT.

Prócz tego: dostawy wody, gazu i energii elektrycznej, wywóz i przerób śmieci i odpadów, sprzątanie ulic, lekarstwa i sprzęt medyczny, transport pasażerów, wszelkie książki i gazety (nie tylko specjalistyczne), wstęp do teatru, kina, cyrku, koncerty, wystawy, do muzeów i wesołych miasteczek i na imprezy sportowe, kwiaty cięte i cebulki, pobyty w hotelach i na kempingach, wypożyczanie przyczep, usługi pogrzebowe, usługi medyczne, działalność dobroczynna i honoraria artystów, pisarzy i kompozytorów.

Nie ma na tej liście niektórych drobnych pracochłonnych usług, na które z inicjatywy Komisji zastosowano przejściowo obniżony VAT, takich jak usługi fryzjerskie czy naprawa rowerów.

"Po eksperymentalnym zastosowaniu zredukowanej stawki VAT wobec niektórych pracochłonnych usług Komisja jest przekonana, że zredukowana stawka miała bardzo niewielki, jeżeli w ogóle, wpływ na ceny i tworzenie miejsc pracy. Redukcja stawek VAT byłaby więc, jak się wydaje, marnowaniem środków budżetowych, których można użyć z większym pożytkiem" - oświadczyła w środę Komisja Europejska.

Pośrednio polemizowano w ten sposób z polskim ministrem finansów Andrzejem Raczką, który poparł we wtorek w Brukseli właśnie obniżkę VAT na pracochłonne usługi. Wyraził przy tym przekonanie, że przyczyniłoby się to do wzrostu zatrudnienia w tych usługach.

Unia nie narzuca stawek VAT. Jej dyrektywa w sprawie tego podatku wyznacza tylko minimalną stawkę standardową 15 proc. (w Polsce jest 22 proc.) i zredukowaną - co najmniej 5 proc. Część krajów stosuje pośrednie stawki parkingowe, a także superobniżone (poniżej 5 proc.). Komisja chce je znieść wobec towarów i usług, których nie ma w załączniku H.

Jacek Safuta

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu