PAP: sąd nie podjął decyzji ws. Mostostalu Zabrze

opublikowano: 11-07-2003, 12:51

Sąd Rejonowy w Gliwicach nie podjął w piątek decyzji w sprawie otwarcia postępowania układowego lub ogłoszenia upadłości Mostostalu Zabrze Holding SA. Po ponad półtora godzinnej rozprawie sąd poinformował, że postanowienie w tej sprawie wydane będzie w najbliższym możliwym terminie i zostanie doręczone bezpośrednio stronom postępowania.

Prowadząca sprawę sędzia Grażyna Szajner powiedziała PAP, że praktyka sądowa wskazuje, iż strony powinny otrzymać decyzję sądu w ciągu tygodnia-dwóch.

Podczas rozprawy prezes spółki Jerzy Suchnicki wyraził przekonanie, że Mostostal będzie w stanie udźwignąć układ i odzyskać pełną płynność finansową. Zastrzegł, że zależy to m.in. od zawarcia porozumień z bankami i sytuacji rynkowej, która - w jego ocenie - poprawia się.

Mostostal Zabrze chce wnieść do układu kwotę poniżej 100 mln zł. Spółka chce zaproponować wierzycielom 60-procentową redukcję długu.

Biegły sądowy Henryk Stefański uwarunkował powodzenie ewentualnego układu od wykonania przez Mostostal kontraktu generalnego wykonawstwa katowickiego biurowca UNI Centrum należącego do spółki przejętej od Mostostalu przez Kredyt Bank.

Suchnicki uważa, że kontrakt zostanie wykonany, choć termin 15 lipca nie zostanie dotrzymany. Po zakończeniu inwestycji Kredyt Bank zdejmie zabezpieczenia z majątku Mostostalu, dzięki czemu spółka będzie mogła pozyskać nowe kredyty.

Suchnicki poinformował, że prowadzone są negocjacje z bankami dotyczące starych umów kredytowych i pozyskania nowych kredytów. Rozważany jest też powrót do projektu nowej emisji akcji, na którą w ubiegłym roku zgodzili się akcjonariusze spółki. Szczegóły nie są na razie znane. Według Suchnickiego, mógłby objąć ją zarówno potencjalny inwestor branżowy, jak i wierzyciele w zamian za długi, a także inwestorzy giełdowi.

Mostostal Zabrze nadal zainteresowany jest sprzedażą swojego, ponad 30-procentowego pakietu akcji (wraz akcjami zastawionymi w BGŻ ma ponad 50 proc.) Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Holding SA, ale uzależnia to od uzyskania "dobrej ceny". Suchnicki wycenił wartość całej spółki na sumę ok. 140 mln zł. Transakcja raczej nie dojdzie do skutku przed końcem wakacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>PAP:</b> sąd nie podjął decyzji ws. Mostostalu Zabrze