PAP: umowa offsetowa na samolot transportowy będzie realizowana -rząd

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 03-06-2003, 20:53

Rząd na wtorkowym posiedzeniu uznał, że realizacja przyszłych zobowiązań offsetowych związanych z zakupem

samolotu transportowego CASA C 295 będzie mogła być zrealizowana zgodnie z harmonogramem - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

Według oceny Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, realizacja umowy offsetowej, zawartej w związku z

dostawami dla Sił Zbrojnych RP samolotów CASA 295, przebiega bez zakłóceń.

"Podkreślić należy, że offsetodawca poczynił znaczne inwestycje w celu modernizacji potencjału produkcyjnego spółki EADS PZL-Okęcie. W ostatnim roku zostały wykonane prace remontowe i modernizacyjne hal produkcyjnych i uruchomiono produkcję zespołów samolotów i części lotniczych. 22 maja 2003 r. odbył się uroczysty odbiór pierwszego skrzydła samolotu CASA 295 (na eksport), wykonanego w EADS PZL-Okęcie" - napisano w komunikacie.

Umowę offsetową między Skarbem Państwa Rzeczypospolitej Polskiej i EADS Construcciones Aeronauticas S.A. zawarto 28 sierpnia 2001 roku. Całkowita wartość umowy wynosi 212,04 mln USD. Umowa będzie realizowana przez 10 lat (do 31 grudnia 2010 r.).

Zgodnie z zawartą umową offsetową, w 2002 r. powinny być realizowane 4 zobowiązania o łącznej wartości 9,35 mln USD, co odpowiada wartości nominalnej 4,75 mln USD.

EADS CASA rozpoczęła w 2002 r. realizację 3 zobowiązań wynikających z harmonogramu oraz 1 zobowiązania, którego początek realizacji planowano w 2004 r. Wartość wykonanych zobowiązań offsetowych w 2002 r. przekroczyła założoną w harmonogramie kwotę i wyniosła 27,1 mln USD.

Offsetodawca nie przystąpił natomiast w 2002 i 2003 roku do realizacji planowanego zobowiązania, którego przedmiotem było zlecenie Instytutowi Lotnictwa w Warszawie wykonania prac projektowych na potrzeby programów realizowanych przez EADS CASA. Wartość tego zobowiązania, przewidziana do realizacji w 2002 r., wynosi 1 mln USD.

Jak podał CIR, brak realizacji tego punktu umowy jest uchybieniem wobec przyjętego harmonogramu, ale nie stanowi istotnego zagrożenia dla pełnej realizacji całego zobowiązania. Offsetodawca deklaruje rozpoczęcie jego realizacji w tym roku. Trudności w jego wypełnieniu są spowodowane wstrzymaniem prac projektowych przez EADS CASA nad nowymi typami samolotów, w których miał uczestniczyć

Instytut Lotnictwa.

Całkowita wartość prac projektowych, jakie planuje się do wykonania w latach 2002-2006, wynosi 7 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>PAP</b>: umowa offsetowa na samolot transportowy będzie realizowana -rząd