PAP: większość Szwedów jest wciąż sceptyczna wobec euro

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 21-08-2003, 12:10

Cztery tygodnie przed referendum w sprawie wprowadzenia w Szwecji wspólnej waluty europejskiej większość obywateli tego kraju, jak wykazują sondaże, jest wciąż sceptycznie nastawiona do euro.

Z opublikowanego w czwartek przez dziennik "Expressen" najnowszego sondażu Gallupa wynika, że liczba przeciwników euro wzrosła w porównaniu z zeszłym tygodniem o 2 punkty procentowe - do 47 proc., podczas gdy głosowanie na "tak" deklaruje wciąż tyle samo, tj. 35 proc. Szwedów.

Według innego sondażu, opublikowanego przez gazetę "Dagens Nyheter", "tak" dla euro zamierza powiedzieć 39 proc. ankietowanych, o 4 punkty więcej niż przed tygodniem. Jednakże liczba deklarowanych głosów "nie", choć niezmieniona, jest wciąż znacznie wyższa i wynosi 49 proc.

W razie zwycięstwa "tak" w referendum 14 września, wspólna waluta europejska zastąpi szwedzką koronę z dniem 1 stycznia 2006 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / <b>PAP</b>: większość Szwedów jest wciąż sceptyczna wobec euro