PAP: wspólne opodatkowanie małżeństw pozostanie, ale nie dla giełdowych inwestorów -MF

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 04-06-2003, 21:21

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy, która utrzyma wspólne preferencyjne opodatkowanie małżonków. Nie będzie to jednak dotyczyło sytuacji, gdy jedno z małżonków uzyska dochody z giełdy - poinformował w środę PAP rzecznik Ministra Finansów Jarosław Skowroński.

"Jeśli współmałżonek nabędzie akcje po wejściu w życie ustawy i je sprzeda w danym roku, to utraci zdolność rozliczenia się

wspólnie z małżonką" - powiedział PAP Skowroński. Ma to zapobiec np. sytuacji, w której mąż, utrzymujący się wyłącznie z inwestycji na giełdzie, jako niepracujący rozlicza się wspólnie z pracującą żoną. Według projektu, mąż zapłaci w takiej sytuacji 19 proc. podatku od zysków z giełdy, a żona rozliczy się oddzielnie.

Podobnie ministerstwo chce utrzymania wspólnego opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci, ale wyłączając sytuację, gdy samotnie wychowywane dziecko uzyska dochody z giełdy.

Takie zapisy prawne miałyby wejść w życie od początku 2004 r. Jednak Skowroński podkreślał, że jest to dopiero faza robocza prac. Według niego 10 czerwca stanowisko w tej sprawie zajmie rząd.

"Jeśli przyjmie to Rada Ministrów i uchwali Sejm, będzie można rozmawiać szerzej na ten temat. Na razie jest to faza robocza" - powiedział rzecznik.

Minister finansów Grzegorz Kołodko w programie naprawy finansów proponuje wprowadzenie podatku od dochodów kapitałowych w wysokości 19 proc. Do końca 2003 roku zyski osiągane na warszawskiej giełdzie są jeszcze zwolnione z podatku.

Ministerstwo planuje także - według Skowrońskiego - likwidacje ulg podatkowych. Pozostać miałyby jedynie odliczanie składek na ubezpieczenia społeczne, odliczanie wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz odpisywanie zwróconych w ciągu roku podatkowego niezależnie pobranych świadczeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>PAP</b>: wspólne opodatkowanie małżeństw pozostanie, ale nie dla giełdowych inwestorów -MF