PAP: związki proszą MSP o nadzór nad prywatyzacją PHS

17-06-2003, 11:33

O "objęcie stałego i bezpośredniego nadzoru nad przebiegiem prywatyzacji" koncernu Polskie Huty Stali (PHS) SA zaapelowały we wtorek do ministra Skarbu Państwa Piotra Czyżewskiego działające w koncernie związki zawodowe.

Zdaniem związkowców, opóźnienia w procesie prywatyzacji PHS mogą w najbliższych tygodniach stworzyć zagrożenie "fizycznego zatrzymania pracy hut oraz postawienia w stan upadłości całej spółki", skupiającej ponad 70 proc. mocy produkcyjnych polskiego hutnictwa.

Według informacji przedstawicieli resortu Skarbu Państwa, wybór oferenta w procesie prywatyzacji PHS nastąpi prawdopodobnie 27 czerwca. Resort prowadzi równolegle rozmowy z dwoma inwestorami - US Steel i grupą LNM.

W skierowanym do ministra skarbu liście związkowcy wyrazili zaniepokojenie dotychczasowym brakiem rozstrzygnięć w sprawie przyszłości PHS. Ich zdaniem, brak jasnych decyzji rządu co do losów firmy powoduje, że zwiększa się zaniepokojenie dostawców PHS i narastają trudności z zaopatrzeniem w podstawowe surowce do produkcji.

Równocześnie dobiega końca moratorium grupy największych wierzycieli na egzekucję zobowiązań PHS. Zgodnie z przygotowaną ścieżką prywatyzacji, co najmniej 1,6 mld zł wierzytelności firmy wobec m.in. PKP, energetyki, gazownictwa ma kupić inwestor PHS, a następnie zamienić na akcje spółki.

Związkowców niepokoi też nadawanie procesowi prywatyzacji PHS "aferalnego" charakteru, co wiąże się z prowadzonym przez warszawską prokuraturę ostępowaniem w sprawie domniemanej próby wymuszenia łapówki od koncernu US Steel przez spółkę zajmującą się skupem wierzytelności.

W kontekście tej sprawy w prasie pojawiło się nazwisko odpowiedzialnego za prywatyzację PHS wiceministra Skarbu Państwa Andrzeja Szarawarskiego, który kategorycznie zaprzeczył ewentualnym próbom korupcji przy prywatyzacji koncernu.

We wtorek Szarawarski poinformował, że oferent na zakup PHS zostanie wybrany prawdopodobnie 27 czerwca. W środę upływa termin składania końcowych ofert. Potem będą analizowane. Wybór inwestora ma nastąpić na posiedzeniu zespołu ds. prywatyzacji PHS. Końcową ofertę złożył już LNM, US Steel ma zrobić to w środę.

Utworzony na przełomie 2002 i 2003 roku PHS skupia 70 proc. zdolności produkcyjnych polskiego hutnictwa. W jego skład wchodzą huty: Katowice, im. Sendzimira, Florian i Cedler, a pośrednio również huty: Bankowa, Królewska i walcownia blach grubych Batory.

Przychody PHS w pierwszym kwartale tego roku (czyli pierwszym kwartale działalności koncernu) sięgnęły 1,586 mld zł. Strata netto PHS w tym okresie wyniosła 64,5 mln zł, z czego 40 mln zł to strata na sprzedaży. Zadłużenie koncernu wynosi blisko 5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>PAP:</b> związki proszą MSP o nadzór nad prywatyzacją PHS