Były prezes PKP Cargo zatrzymany za AWT

opublikowano: 19-02-2019, 12:11
aktualizacja: 19-02-2019, 14:42

Adam P. oraz byli członkowie zarządu PKP Cargo zostali zatrzymani na polecenie Prokuratury Rejonowej w Lublinie.

Zatrzymania mają związek z zakupem za 103 mln EUR (prawie 446 mln zł) czeskiej spółki AWT z siedzibą w Amsterdamie. PKP Cargo nabyły jej udziały pod koniec 2014 r. od czeskiego biznesmena Zdenka Bakali. Piotr Marko, rzecznik lubelskiej prokuratury poinformował „PB”, że szkoda na tej transakcji została oszacowana na około 250 mln zł.

Prokuratura Krajowa
Zobacz więcej

Prokuratura Krajowa Fot. Krystian Maj/FORUM

Z informacji „PB” wynika, że zatrzymany miał być też Jakub Karnowski, były prezes PKP, ale jest na urlopie. Niedawno wrócił z Arabii Saudyjskiej. Z ramienia Banku Światowego doradza bowiem przy fuzji i restrukturyzacji saudyjskich kolei.. Teraz zdecydowanie odniósł się do zatrzymania byłych menedżerów kolejowej grupy.

- Postawienie zarzutów zarządowi PKP Cargo w związku z zakupem AWT uważam za skandal i polityczna hucpę. Przypominam ze zarząd PKP Cargo opublikował Białą Księgę ze szczegółami dotyczącymi transakcji zaraz po jej przeprowadzeniu. Transakcje od samego początku do samego końca prowadził Dom Maklerski PKO Banku Polskiego - innego obok PKP Cargo, narodowego championa. Ten zakup - który wielokrotnie chwalił Premier Mateusz Morawiecki, jeszcze jako doradca premiera Donalda Tuska -  pozwolił PKP Cargo na otwarcie logistycznego korytarza na południe Europy – podkreśla Jakub Karnowski.

Twierdzi, że AWT to jedyna spółka z grupy PKP Cargo która po 2015 roku przynosi dochód.

- Przypominam również ze prywatyzacja PKP Cargo przyniosła Skarbowi Państwa przychód na poziomie 2 mld. PLN i umożliwiła spłatę historycznego długu PKP oraz dofinansowanie PKP Intercity, co pomogło m.in. w zakupie Pendolino i modernizacji polskich torów.

Dziś PKP Cargo jest warte ponad miliard złotych mniej niż w 2015 roku – zauważa Jakub Karnowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy