B3System wchodzi na wysokie obroty

Kamil Zatoński
27-03-2008, 00:00

Wczoraj właściciela zmieniło 3,5 proc. akcji. Kurs wzrósł o 12 proc.

Tak dużego wolumenu obrotów akcjami informatycznej spółki jak wczoraj nie zanotowano od lutego ubiegłego roku. Z rąk do rąk przeszło ich około 330 tys. Stanowią one 3,5 proc. kapitału zakładowego, ale w dość krótkiej giełdowej historii B3System większy handel zanotowano tylko trzykrotnie (m.in. na debiutanckiej sesji).

Wczorajsze transakcje przynajmniej na pierwszy rzut oka nie miały charakteru umówionych. Można więc tylko spekulować, skąd nagłe ożywienie popytu. Raczej nie spowodowała informacja o wartej 917 tys. zł umowie z MSWiA na dostarczenie, instalację i obsługę serwisową sprzętu komputerowego i oprogramowania w ramach rządowego projektu otwierania publicznych punktów dostępu do internetu w instytucjach kultury w uboższych regionach.

Dużą wymianę wsparł wyraźny wzrost kursu, sięgający nawet 22 proc. Już zresztą od kilku dni kupujący zbierali się do ataku, a impulsem do odwrócenia trendu spadkowego była ogłoszona dwa tygodnie temu prognoza wyników finansowych na 2008 r. Zgodnie z nią spółka ma wypracować 56,7 mln zł skonsolidowanych przychodów i 2,4 mln zł zysku netto (daje to wskaźnik cena do zysku około 16, po uwzględnieniu nowej emisji). Byłoby to — odpowiednio — 44 i 60 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Tempo rozwoju będzie więc nieco niższe niż przed rokiem.

W pewnym stopniu zależy ono od tego, jak szybko i na jakich warunkach spółce uda się sprzedać emisję 1,17 mln akcji z prawem poboru (obecnie kapitał dzieli się na 9,36 mln walorów). Prawo przyznano już w styczniu, ale zarządowi nie spieszy się z zakończeniem oferty (Komisja Nadzoru Finansowego nie zatwierdziła jeszcze prospektu) ze względu na relatywny spadek kursu akcji w ostatnich miesiącach. Jesienią walory wyceniano na blisko 5 zł, a władze B3System liczyły, że emisję uda się uplasować po cenie nieznacznie tylko odbiegającej od rynkowej. To może być trudne.

Pieniądze pójdą na przejęcia niewielkich firm (bo tylko na takie stać byłoby B3System), mających produkty i świadczących usługi w obszarze bezpieczeństwa informatycznego. W odróżnieniu od akwizycji ubiegłorocznych tym razem chodzi przede wszystkim o poszerzenie kompetencji, także obszaru działalności o lokalne rynki. Innym kierunkiem rozwoju są rynki wschodnie, ale tu plany są sformułowane dość ogólnikowo. Wcześniej na New Connect powinna zadebiutować spółka zależna HS Partner Pro-Test, która przy okazji chce przeprowadzić wartą 2 mln zł ofertę prywatną.

Kamil

Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / B3System wchodzi na wysokie obroty