Babis: Czechy mogą samodzielnie rozbudować potencjał energetyki jądrowej

opublikowano: 27-09-2017, 15:17

Miliarder Andrej Babis, który prawdopodobnie zostanie następnym czeskim premierem, chce zwiększyć zdolności energetyki nuklearnej w tym kraju bez pomocy zagranicznych inwestorów, donosi Bloomberg.

Babis, drugi najbogatszy Czech, którego partia ANO posiada znaczącą (dwukrotną) przewagę w sondażach przed zaplanowanymi na 20-21 października wyborami powiedział, że znajdujący się pod kontrola państwa koncern CEZ AS jest w stanie na własną rękę sfinansować budowę co najmniej jednej nowej jednostki (reaktora) w elektrowni jądrowej Dukovany. Babis określił jako bezpodstawne obawy wyrażane przez analityków zajmujących się CEZ, że taki plan może zaszkodzić wartości firmy i powoować niepokój wśród o akcjonariuszy mniejszościowych tej spółki.

Andrej Babis
Zobacz więcej

Andrej Babis fot. Bloomberg

Mogą łatwo sfinansować taką inwestycję, naprawdę bezproblemowo – powiedział  Babis. Dodał, że CEZ jest w bardzo dobrej kondycji i ma najlepsze bilanse wśród firm energetycznych w całej Europie.

Czeski rząd, który kontroluje około 70 proc. udziałów w CEZ, negocjuje o możliwych sposobach finansowania nowych reaktorów z sześcioma potencjalnymi inwestorami, w tym rosyjskim Rosatom. Rosyjska firma ma już zgodę na budowę nowych reaktorów na Węgrzech. 

Analitycy obawiają się, że zmuszenie CEZ do pokrycia całego kosztu projektu może pozbawić akcjonariuszy mniejszościowych wypłaty dywidendy na wiele lat.

CEZ operuje obecnie dwoma zaprojektowanymi przez radzickich inżynierów elektrowniami jądrowymi o łącznej mocy około 4 tys. MW

Poprzedni projekt związany z rozbudową potencjału został odwołany w 2014 r. z powodu spadku cen energii poniżej poziomu opłacalności takiej inwestycji

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu