Backup pozwala na restart

Marcin Złoch
opublikowano: 05-04-2006, 00:00

Backup i archiwizacja to dwa, różniące się, modele przechowywania firmowych danych.

Dwoma podstawowymi pojęciami łączącymi się z systemami pamięci masowych są backup i archiwizacja. Backup to kopia danych przechowywana w celu jak najszybszego odtworzenia ich po utracie lub uszkodzeniu.

— Backup, czyli innymi słowy kopia zapasowa, jest zabezpieczeniem danych firmy na wypadek awarii sprzętowej, oprogramowania czy też błędu człowieka. Wykonywany jest zgodnie z przyjętym schematem dla całego zestawu danych podlegających ochronie. System backupu nie prowadzi żadnej selekcji i za każdym razem tworzy pełne kopie obrazu danych niezależnie od tego, jaki fragment informacji uległ modyfikacji — wyjaśnia Zbigniew Swoczyna z Sun Microsystems Poland.

Backup można porównać do polisy ubezpieczeniowej — jest to ostatnia metoda ratunku w sytuacji, kiedy wszystko zawiedzie. Z reguły przechowuje się wiele kopii danych wykonywanych w różnym czasie. Dzięki temu w momencie awarii można odtworzyć dane do ściśle określonego punktu w czasie. Podstawowym zadaniem backupu jest jak najszybsze przywrócenie pracy systemów produkcyjnych po awarii. Czas odtworzenia danych to tak naprawdę jedyny istotny parametr każdego systemu backupu.

— Niestety często podczas planowania systemu użytkownicy koncentrują się na maksymalnym skróceniu czasu wykonania zrzutu danych — jest to poważny błąd, ponieważ czas odtworzenia danych jest zawsze znacznie dłuższy od czasu wykonania zrzutu — zauważa Adam Zieliński z firmy Optix Polska.

Wymogi prawa

Pojęcie archiwizacja łączy się z kopią danych przechowywaną ze względu na regulacje prawne lub specyficzne wymagania biznesowe. Z reguły jest to kopia wybranego podzbioru danych, wykonywana na koniec jakiegoś okresu. Archiwizacja dokumentów, w przeciwieństwie do backupu, nie jest związana z bezpieczeństwem, lecz z cyklem życia danych. Jest tu pełna analogia do dokumentów papierowych. Dane na początku są tworzone, potem przetwarzane i po pewnym czasie mogą zostać przeniesione do archiwum. W zależności od potrzeb archiwum może być przeznaczone nie tylko do odczytu, ale również do zwykłego użytku — w dowolnym momencie dane mogą być przywrócone z archiwum do dalszego przetwarzania.

— W przeciwieństwie do ba- ckupu archiwizacja jest realizacją wymagań prawnych i organizacyjnych, a nie wymogów zabezpieczenia przed skutkami awarii lub katastrofy — twierdzi Marcin Gosiewski, prezes firmy Big Vent.

Chodzi o czas

Podstawowa różnica między ba- ckupem i archiwizacją to okres przechowywania danych oraz czas dostępu do kopii danych.

— W większości przypadków backup jest przechowywany przez okres od 2 tygodni do miesiąca, natomiast okres retencji archiwów wynosi typowo od roku do kilku lat. Ponadto archiwa mogą być przechowywane na nośnikach o dużo dłuższym czasie dostępu, czyli na taśmach — informuje Adam Zieliński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu