Badania i rozwój w Polwax SA

Materiał partnera
opublikowano: 09-02-2017, 22:00

Polwax SA od kilku lat konsekwentnie realizuje przyjętą strategię rozwoju. Jednym z postawionych celów strategicznych jest rozwój działalności badawczo-rozwojowej.

Polwax SA jest producentem parafin i wosków parafinowych oraz specjalistycznych specyfików przemysłowych wytwarzanych na ich bazie. Wiele produktów powstaje dzięki realizacji projektów badawczych pod patronatem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Spółka zakończyła pierwszy rok realizacji projektu „Nowe opakowania z wykorzystaniem surowców odnawialnych i innowacyjnych impregnatów parafinowych” (EKOPOLPAK) w ramach programu BIOSTRATEG. Projekt realizowany jest przez konsorcjum naukowo-przemysłowe obejmujące 8 podmiotów. Liderem konsorcjum jest Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej z Kędzierzyna-Koźla.

Spółka realizuje zadania z obszaru „Bezpieczeństwo żywnościowe i bezpieczeństwo żywności”. Efektem realizacji projektu ma być opracowanie nowych produktów przeznaczonych do kontaktu z żywnością — emulsji parafinowej, wosku do impregnacji papieru oraz kleju typu HotMelt. W ciągu pierwszego roku uczestnictwa w projekcie opracowano wstępne receptury nowych impregnatów i zakupiono nową aparaturę laboratoryjną do oznaczeń parametrów decydujących o możliwości zastosowania produktów do kontaktu z żywnością. Odbiorcą opracowanych impregnatów będą producenci opakowań papierowych i kartonowych stosowanych do przechowywania żywności. Nowe opakowania powinny charakteryzować się wysoką odpornością zarówno na wilgoć, jak również na przenikanie tłuszczu czy innych składników występujących w żywności. Jednocześnie opakowania mają zachować kształt i właściwości użytkowe w dłuższym okresie magazynowania.

W listopadzie 2016 r. spółka zakończyła realizację zadań w projekcie „Zaawansowane technologie odlewnicze” (projekt INNOCAST w ramach Programu INNOLOT). Polwax odpowiadał za opracowanie i wytworzenie wysokojakościowych „twardych” wosków odlewniczych. Efektem przeprowadzonych prac są dwa zgłoszenia patentowe w UP RP dotyczące sposobu wytwarzania wosków odlewniczych stosowanych w odlewnictwie precyzyjnym do wykonywania modeli odlewów oraz do wykonywania układów wlewowych. Zarejestrowano również znak towarowy — INCASTWAX. W wyniku przeprowadzonych prac Polwax stał się jedynym w Polsce producentem wosków przeznaczonych dla odlewnictwa precyzyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu