Badania w AGH pomogą lutnikom

Barbara Werpechowska
opublikowano: 28-06-2018, 22:00

Studentka inżynierii akustycznej w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prowadzi badania nad gitarą modułową.

Lutnicy przez wieki tworzyli instrumenty, bazując głównie na doświadczeniu poprzedników i muzycznej intuicji. W przypadku skrzypiec optymalna konstrukcja została już wypracowana, jednak instrumenty młodsze, np. gitara klasyczna, nie osiągnęły jeszcze ostatecznej formy. Ich budowa ciągle ewoluuje, a współczesna wiedza pozwala na szybkie wprowadzanie zmian.

GITARA MODUŁOWA: Specjalistyczna konstrukcja umożliwia wyznaczenie wpływu poszczególnych elementów instrumentu na jego parametry akustyczne. Znając te zależności, lutnicy będą mogli tworzyć instrumenty lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb muzyków.
Zobacz więcej

GITARA MODUŁOWA: Specjalistyczna konstrukcja umożliwia wyznaczenie wpływu poszczególnych elementów instrumentu na jego parametry akustyczne. Znając te zależności, lutnicy będą mogli tworzyć instrumenty lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb muzyków. Fot. AGH

To również zasługa nauki, w tym m.in. analizy akustyki instrumentów. Ich twórcy od lat spierają się o znaczenie poszczególnych elementów konstrukcji dla brzmienia gitary, a naukowcy starają się ten problem rozwiązać. Temu służą również badania Moniki Sobolewskiej, studentki V roku inżynierii akustycznej, realizowane w ramach jej pracy magisterskiej. Współautorem projektu jest Piotr Aleksander Nowak, krakowski lutnik. Konstrukcja gitary modułowej zawiera wszystkie elementy gitary klasycznej. Inny jest jedynie sposób łączenia płyt z bokami i mocowanie szyjki.

Zamiast klejenia pudła zastosowano zębate połączenie wciskowe, inspirowane japońską sztuką łączenia drewna. Rozwiązanie modułowe pozwala na prowadzenie kompleksowych badań i pomiar bardzo szerokiego spektrum parametrów akustycznych. Pomiary prowadzone są w komorze bezechowej Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH. W badaniach zastosowano robota projektu Mikołaja Wilczyńskiego, studenta automatyki i robotyki.

Zadaniem robota jest pobudzanie struny gitary w odpowiedniej pozycji i w sposób zdalny. Dzięki automatyzacji rozwiązania udaje się w pomiarach uzyskać powtarzalne wymuszenie dźwięku, które jest podstawą obiektywnej analizy jego parametrów. Metoda badawcza zaproponowana przez studentkę pozwala na wyznaczenie zależności między konstrukcją instrumentu a jego parametrami akustycznymi. To najcenniejsza informacja dla lutników. Dzięki tej wiedzy, rzemieślnicy będą mogli tworzyć jeszcze doskonalsze instrumenty, wykorzystując nie tylko doświadczenie, ale także dane naukowe.

— Lutnictwo to dziedzina z pogranicza inżynierii i sztuki. Nie chcemy jej pozbawić magii, jaka towarzyszy budowaniu instrumentów. Nasz projekt pozwoli jednak obalić wiele mitów na temat konstrukcji gitary. Posiadając wiedzę, a nie tylko intuicję, można w krótszym czasie tworzyć bardziej efektywne konstrukcje. Łatwiej jest też dostosować instrument do oczekiwań muzyka, więc na badaniach skorzystają także

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Werpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu