Badanie: 35 proc. CFO w Polsce patrzy na prognozy finansowe dot. ich spółki z optymizmem

  • PAP
opublikowano: 01-07-2019, 13:52

35 proc. dyrektorów finansowych (CFO) w Polsce patrzy na prognozy finansowe dot. ich spółki z optymizmem; tyle samo respondentów deklaruje, że poziom optymizmu się obniżył, wynika z opublikowanego w poniedziałek badania firmy doradczej Deloitte.

Deloitte zapytał o skłonność firm do inwestowania i powiększania zespołów pracowników 1 473 dyrektorów finansowych z 20 krajów Europy, w tym z Polski.

Z badania „European CFO Survey Eyes on demand” wynika, że 35 proc. dyrektorów finansowych (CFO) w Polsce patrzy na prognozy finansowe spółki z optymizmem większym niż jeszcze w poprzedniej edycji badania. Tyle samo respondentów deklaruje, że poziom optymizmu się obniżył. Globalnie to odpowiednio 24 proc. i 26 proc. "Optymizm netto, rozumiany jako odsetek osób wskazujących, że perspektywy finansowe ich firm są optymistyczne pomniejszony o odsetek wskazujących na pogorszenie sytuacji, wyniósł więc -2 proc. W tej edycji badania widać, że nastroje pogorszyły się znacznie bardziej w strefie euro niż poza nią" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie dotyczącym badania. Dodano, że w Polsce wysoką niepewność deklaruje 35 proc. anikietowanych CFO, u 10 proc. ta niepewność jest na niskim poziomie.

Autorzy badania podkreślają, że "mimo osłabienia budzących obawy czynników ekonomicznych oraz gospodarczych, przedsiębiorcy zachowują czujność i z mniejszym zaufaniem podchodzą do globalnej sytuacji gospodarczej". W Polsce CFO częściej spodziewają się spadku przychodów niż ich wzrostu, a skłonność firm do inwestowania i powiększania zespołów pracowników jest najniższa w całej historii badania.

"Odwróciły się proporcje, które utrzymywały się od końca 2017 r. między postrzeganiem CFO w strefie euro i poza nią. Największy wpływ na tę zmianę mają dyrektorzy finansowi z Turcji i znaczący spadek postrzeganej niepewności wśród nich. Odsetek CFO z tego kraju, którzy uważają, że niepewność jest wysoka, jest o połowę mniejszy niż w poprzednim badaniu. Inflacja co prawda nadal pozostaje wysoka, a kurs liry tureckiej niepewny, ale tamtejsi dyrektorzy finansowi najwidoczniej uważają, że najgorsze już za nimi" - wskazał cytowany w komunikacie Piotr Świętochowski z Deloitte.

Według badania dyrektorzy finansowi "zdecydowanie ostrożniej" podchodzą do kwestii ryzyka - 20 proc. CFO w Europie uważa, że to dobry moment na podejmowanie ryzyka. "W Polsce taką opinię ma 35 proc. badanych, podczas gdy aż 65 proc. jest przeciwnego zdania" - wskazano.

Jak dodano, 60 proc. dyrektorów finansowych spodziewa się, że w ciągu najbliższego roku przychody spółki wzrosną. W podziale na poszczególne kraje Polska wypada tu najsłabiej. "Globalnie spadku przychodów spodziewa się 21 proc. ankietowanych dyrektorów - w Polsce 35 proc. "Prześciga nas tylko Wielka Brytania, gdzie spadków spodziewa się połowa badanych CFO" - wyliczono.

"Perspektywy CFO na najbliższe 12 miesięcy w zakresie ewolucji przychodów i marż operacyjnych w ich spółkach są gorsze niż sześć miesięcy temu. Saldo netto w przypadku obu wskaźników jest na historycznie niskim poziomie. Przy spodziewanej stagnacji lub spadku przychodów, wzroście cen ropy naftowej oraz niemożności łatwego obniżenia kosztów pracy przez przedsiębiorstwa w Europie, nie jest zaskoczeniem, że perspektywy zysku wyglądają ponuro" – ocenia Julia Patorska z Deloitte.

Z badania wynika też, że ponad połowa (55 proc.) ankietowanych w Polsce wskazała na rosnące koszty i niedobór doświadczonych pracowników, jako na największe ryzyka przed jakimi stoi Polska. "Obecnie 35 proc. dyrektorów finansowych w Polsce spodziewa się, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy nakłady inwestycyjne wzrosną (w poprzedniej edycji badania podobnie przewidywało 42 proc respondentów), zaś 30 proc. oczekuje, że spadną (poprzednio 20 proc). Jedna czwarta dyrektorów finansowych uważa, że w ciągu najbliższego roku liczba pracowników firmy wzrośnie, co w porównaniu z ubiegłym badaniem stanowi spadek o 7 p.p. Natomiast 20 proc. oczekuje, że zmaleje ona (poprzednio 11 proc.)" - czytamy.

Jak dodano, polscy CFO częściej niż ci z innych krajów Europy stawiają na strategię ekspansji, głównie w obszarze fuzji i przejęć, wzrostu inwestycji kapitałowych czy inwestycje badanie i rozwój oraz digitalizację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu