Badanie: Firmy mają problemy z określeniem kosztów logistyki

MIB
opublikowano: 10-03-2011, 00:00

Z badania przeprowadzonego przez firmę doradztwa logistycznego Logisys wynika, że 60 proc. projektów logistycznych realizowanych w polskich przedsiębiorstwach przekracza założony budżet. Poza tym przez ostatnie trzy lata menedżerowie byli niezwykle zajęci — ponad 70 proc. firm w Polsce zrealizowało co najmniej jeden duży projekt logistyczny, ale aż 40 proc. spośród tych firm zrealizowało cztery lub więcej projektów. Najczęściej wskazywane cele to poprawa jakości i wydajności. Najrzadziej (około 40 proc. odpowiedzi) wskazywanym skutkiem są efekty strategiczne. 60 proc. przedsięwzięć kończy się sukcesem, ale czas ich realizacji przeciąga się o niemal 60 proc. w stosunku do harmonogramu (w zakładanym terminie kończy się tylko jedna trzecia projektów). Niestety, ponad dwie trzecie firm w Polsce przeprowadza najwyżej trzy typy kalkulacji logistycznego przedsięwzięcia z wymaganych sześciu. W efekcie niemal 20 proc. menedżerów nie jest w stanie powiedzieć, jaki jest rzeczywisty koszt.

W badaniu przeprowadzonym w ramach panelu polskich menedżerów logistyki wzięły udział 142 osoby pracujące w firmach z wielu branż i różnej wielkości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu