Czytasz dzięki

Badanie: pandemia w niewielkim stopniu uszczupliła finanse Polaków

WST
opublikowano: 19-10-2020, 08:43

Większość Polaków twierdzi, że pandemia nie uszczupliła ich finansów, a nawet przeciwnie, poprawiła stan ich posiadania.

Według badania opracowanego przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami wspólnie z Katedrą Badania Zachowań Konsumenckich Szkoły Głównej Handlowej, Polacy ucierpieli nieco mniej niż Włosi, lecz bardziej niż Czesi i Niemcy w czasie pandemii, wziąwszy pod uwagę uzyskiwane dochody i zdolność regulowania zobowiązań. Jednak aż 61 proc. uważa, że ma obecnie tyle samo (57 proc.) lub więcej pieniędzy (4 proc.), niż przed pandemią.

Badanie zostało przeprowadzone w 4. krajach – Polsce, Niemczech, Czechach i we Włoszech – w obszarze oszczędzania i inwestowania.  Objęty nim został okres sierpnia i wrześniu 2020 r. w ramach  metodologii CAWI (samodzielnie wypełniane ankiety online), na reprezentatywnych próbach mieszkańców Polski, Niemiec, Czech i Włoch w wieku 18-65 lat. Realizował je instytut badawczy ARC Rynek i Opinia.

Z badań wynika, że krajem najbardziej dotkniętym pandemią są Włochy. 

- W Polsce podobnie jak we Włoszech, głównym powodem zmniejszenia dochodów była utrata pracy (16 proc.) lub obniżona pensja (40 proc., u Włochów 43 proc.)   - ocenia Małgorzata Rusewicz, Prezes IZFIA.

Sytuacja Niemców i Czechów, jak wynika z badań, jest nieco lepsza, bowiem niecałe 30 proc. stwierdziło, że w związku z pandemią na chwilę obecną ich dochody osobiste nie uległy zmniejszeniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane