Baidu stawia na autonomiczne samochody

opublikowano: 21-09-2017, 12:30

Właściciel Baidu, najpopularniejszej chińskiej wyszukiwarki internetowej ogłosił utworzenie wartego 10 mld juanów (1,52 mld USD) funduszu przeznaczonego na sfinansowanie rozwoju projektów związanych z pojazdami autonomicznymi, donosi Reuters.

To część szerszego planu przyspieszenia rozwoju technicznego i konkurowania z rywalami ze Stanów Zjednoczonych.

W opublikowanym oświadczeniu Baidu napisało, że "Fundusz Apollo" zainwestuje w 100 autonomicznych projektów napędowych w ciągu najbliższych trzech lat.

Uruchomienie funduszu zbiegło się z wydaniem Apollo 1.5, drugiej generacji oprogramowania open source firmy dla autonomicznych pojazdów.

Po latach rozwoju wewnętrznego firma Baidu postanowiła w kwietniu otworzyć swoją autonomiczną technologię napędową na podmioty trzecie, co – jak się ma nadzieję - przyspieszy rozwój i pomoże konkurować m.in. z amerykańskimi firmami jak Tesla czy projektem Waymo sygnowanym przez Google.

Baidu w ramach swojego projektu współpracuje już z 70 partnerami z różnych dziedzin przemysłu samochodowego. Ich liczba systematycznie rośnie, w lipcu było ich bowiem 50. Dotychczasowi partnerzy to firmy zajmujące się m.in.  mikroprocesorami (Nvidia Corp.) czy usługą mapowania (TomTom).

Projekt Apollo - nazwany identycznie jak projekt lotów księżycowych  NASA - ma na celu stworzenie technologii dla całkowicie autonomicznych samochodów, które według firmy, będą gotowe do jazdy po drogach chińskich miast do 2020 r.

Pomimo szybkiego wzrostu swojego partnerskiego ekosystemu, Baidu stanęło przed wyzwaniami ws. negocjacji lokalnych chińskich przepisów, które wcześniej powstrzymywały firmę przed testowaniem pojazdów samojezdnych na autostradach.

W lipcu policja w Pekinie prowadziła dochodzenie odnośnie tego, czy firma złamała zasady ruchu miejskiego, testując samochód bez kierowcy na drogach publicznych w ramach demonstracji na imprezie prasowej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Baidu stawia na autonomiczne samochody