Czytasz dzięki

Baildonit na sprzedaż

  • Materiał partnera
opublikowano: 19-08-2020, 00:00

Węgliki Spiekane BAILDONIT Sp. z o.o. poszukuje inwestora strategicznego, który wykupi majątek, technologię oraz patenty należące do spółki i uratuje jedną z najstarszych polskich firm z segmentu zbrojeniowego

Transakcja opiewać ma na kwotę 6 mln zł i przebiegać będzie w procedurze pre-pack, co gwarantuje kupującemu przejęcie wszystkich aktywów, pracowników i pozwoli na utrzymanie funkcjonowania firmy bez przerw produkcyjnych. Dodatkowe nakłady finansowe w wysokości 2 mln zł pozwolą spółce na zakup surowców, ustabilizowanie swojej sytuacji rynkowej i obsługę utraconych klientów. Baildonit jest jedyną firmą w Polsce zaopatrującą rynek zbrojeniowy w węgliki spiekane. Oznacza to, że wraz z pomocą nowego inwestora będzie w stanie w ciągu kilku miesięcy odbudować pozycję rynkową oraz wejść na rynki zagraniczne, takie jak Indie, Malezja, Singapur czy Egipt. Opracowany przez zarząd spółki nowy biznesplan pozwala na zwrot poniesionych przez nowego właściciela nakładów finansowych w ciągu dwóch lat, a szacowane zyski do 2024 r. będą przekraczały 10 mln zł.

Kłopoty finansowe spółki sukcesywnie wzrastały od 2013 r., gdy większościowy pakiet udziałów został wykupiony przez prywatnego inwestora z branży górniczej.

– W wyniku splotu szeregu niekorzystnych okoliczności tj. braku aktu własności zabudowanej nieruchomości, na której prowadzona jest działalność, wysokie koszty czynszu dzierżawnego, następnie nieprzygotowanej relokacji, która wywołała 6-miesięczny postój, a do tego spadku zamówień w branży górniczej i metalurgicznej oraz wzrostu konkurencji z rynków wschodnich, spółka nie była w stanie generować zysków, które mogłyby być wykorzystane na jej dalszy rozwój – mówi Henryk Kobyszewski, prezes Węgliki Spiekane BAILDONIT Sp. z o.o.  

Wyroby spółki Baildonit wykorzystywane są nie tylko w branży zbrojeniowej, ale również w przemyśle narzędziowym, metalowym, górniczym, maszynowym, leśnym i w branży kamieniarskiej, co pozwala nowemu inwestorowi na dywersyfikację zysków i gwarantuje bezpieczeństwo firmy w dłuższej perspektywie.

Michał Woźniakowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane