Czytasz dzięki

Bailey: luzowanie ilościowe działa jak jest „duże i szybkie”

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 28-08-2020, 16:18

Zdaniem Andrew Bailey’a, szefa Banku Anglii, luzowanie ilościowe (QE) zadziałało podczas pandemii Covid-19, ponieważ jak stwierdził, zakupy obligacji przynoszą najlepsze efekty, gdy są przeprowadzane „duże i szybkie”.

Dokładne zmierzenie rezultatów jest oczywiście trudne, ponieważ nie możemy łatwo określić, jaki byłby scenariusz alternatywny w przypadku braku QE. Jednak QE najwyraźniej działało mając na celu przełamania niebezpiecznego ryzyka przeniesienia się z poważnego stresu rynkowego na makroekonomię, unikając gwałtownego zaostrzenia warunków finansowych, a tym samym wzrostu efektywnych stóp procentowych - powiedział Bailey na spotkaniu bankierów centralnych w Jackson Hole.

Andrew Bailey, gubernator Banku Anglii (BoE)
Wyświetl galerię [1/2]

Andrew Bailey, gubernator Banku Anglii (BoE) fot. Bloomberg

Kierujący Bankiem Anglii odniósł się do mniejszych zakupów prowadzonych przez BoE w czerwcu tłumacząc to tym, że w jego opinii luzowanie ilościowe może mieć większe znaczenie w okresie dysfunkcji rynku związanej z powszechnym wzrostem popytu na płynność.

Kiedy warunki uległy poprawie po wcześniejszym szoku, naturalnym było zmniejszenie tempa zakupów – wyjaśnił bankier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane