Bailey: wzrost rentowności długu to wyraz lepszych perspektyw

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-03-2021, 11:34

Andrew Bailey, szef Banku Anglii uważa, że obserwowany na rynkach wzrost oprocentowania obligacji skarbowych nie jest niczym niepokojącym, a jedynie wyrazem oczekiwań związanych z poprawa perspektyw dla światowej gospodarki, informuje Reuters.

Andrew Bailey, gubernator Banku Anglii (BoE)
Andrew Bailey, gubernator Banku Anglii (BoE)
fot. Bloomberg

Widzimy, że rentowności długu poszły w górę w ciągu ostatniego miesiąca. Tak dzieje się na wielu rynkach. Jest to zgodne - jak sądzę - ze zmianą perspektyw gospodarczych – stwierdził oficjel kierujący brytyjskimi władzami monetarnymi.

W opinii bankiera, nastawienie Banku Anglii względem brytyjskiej gospodarki jest obecnie bardziej optymistyczne, szczególnie biorąc pod uwagę wdrażany na szeroką skalę program szczepień, jednak wpływ pandemii nadal jest bardzo duży.

Nadzieje na ożywienie są spore, ale należy pozostawać ostrożnym – wyjaśnił Bailey.

Rentowności obligacji rządowych na całym świecie wzrosły w nadziei na ożywienie gospodarcze w związku z wprowadzeniem szczepień przeciwko Covid-19 i bodźcem fiskalnym w wysokości 1,9 bln USD w amerykańskiej gospodarce. Zyski z benchmarkowych brytyjskich 10-latek znalazły się na najwyższym poziomie od marca 2020 r.

Bailey oczekuje, że pod koniec br. gospodarka Wielkiej Brytanii powróci do poziomu z końca 2019 r.

Rynek spodziewa się, że podczas najbliższego, przewidzianego na czwartek, posiedzenia Bank Anglii instytucja nie zmieni rekordowo niskiego poziomu stóp (0,1 proc.) ani wielkości programu skupu obligacji (895 mld GBP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane