Czytasz dzięki

Bain: w tym roku możliwy rekordowy spadek sprzedaży dóbr luksusowych

opublikowano: 18-11-2020, 12:52

Firma konsultingowa Bain prognozuje w tym roku pierwszy od 2009 roku i największy w historii spadek sprzedaży dóbr luksusowych, informuje Reuters.

Eksperci Bain prognozują, że z powodu pandemii sprzedaż dóbr luksusowych spadnie w 2020 roku o 23 proc. do 217 mld EUR. W maju prognozowali spadek o 20-35 proc. Oczekiwania zbliżone do dolnej granicy tej prognozy to skutek poprawy sytuacji na rynku latem. Bain podkreśla, że obecnie jedynym miejscem na świecie gdzie rośnie sprzedaż dóbr luksusowych są Chiny, które już wiosną zaczęły wychodzić z kryzysu spowodowanego przez wybuch epidemii w kraju. Eksperci firmy prognozują, że sprzedaż w Chinach kontynentalnych wzrośnie w tym roku o 45 proc. przy obecnym kursie wymiany do 44 mld EUR.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Mamy świat dwóch prędkości, gdzie Europa i USA mocno odczuwają drugą falę pandemii oraz społeczną i polityczną niepewność, podczas gdy Chiny niezmiennie przyspieszają z dnia na dzień – powiedziała Federica Levato, partner w Bain.

Firma przewiduje w czwartym kwartale spadek sprzedaży dóbr luksusowych o 10 proc. Zaznacza jednak, że może być większy z powodu restrykcji w sezonie zakupów świątecznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane