Bakoma bliżej wyjścia z GPW

Maciej Zbiejcik
09-03-2001, 00:00

Bakoma bliżej wyjścia z GPW

Od dzisiaj do 9 kwietnia mniejszościowi akcjonariusze Bakomy będą mogli sprzedawać walory w ramach wezwania ogłoszonego przez głównych udziałowców spółki.

Francuski Danone oraz grupa akcjonariuszy prywatnych z rodziną Komorowskich na czele, którzy w sumie dysponują 99,63 proc. kapitału akcyjnego Bakomy, wezwali do sprzedaży 42,7 tys. akcji spółki, stanowiących 0,37 proc. kapitału akcyjnego.

— Myślę, że wezwanie zakończy się powodzeniem. Z racji niewielkiej płynności walorów spółki na GPW będzie to dobra okazja dla drobnych akcjonariuszy Bakomy na wyjście z inwestycji — uważa Bogna Sikorska, analityk CDM Pekao SA.

Cena wezwania wynosi 32,30 zł. W momencie jego ogłoszenia było to blisko 35 proc. powyżej wyceny na warszawskiej giełdzie.

Zarząd Bakomy podkreśla, że jeśli operacja skupowania akcji zakończy się powodzeniem, to spółkę czeka wycofanie z GPW.

— Taki ruch będzie korzystny dla funkcjonowania firmy. Bakoma z racji swojego statusu spółki publicznej, jako jedyna z branży musi odsłaniać swoje wyniki i strategię działania przed konkurencją — zaznacza Bogna Sikorska.

Ubiegłoroczne wyniki Bakomy, jednego z czołowych producentów jogurtów w kraju, zasługują na uznanie. Mimo że spółka działa w branży spożywczej, w której dekoniunktura utrzymuje się już ponad 2 lata, jest w stanie zwiększać przychody i wykazywać zadowalającą rentowność. Przedsiębiorstwo, osiągając w ubiegłym roku sprzedaż na poziomie 363,5 mln zł, zdołało poprawić wynik z 1999 roku o ponad 30 proc. Ta sztuka nie udała się w przypadku zysków, ale i tak uzyskany wynik na działalności operacyjnej oraz netto pozwolił jej zachować dość wysoką jak na tę branżę rentowność. W 2000 roku rentowność operacyjna Bakomy przekroczyła 8 proc. Natomiast marża netto wyniosła prawie 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bakoma bliżej wyjścia z GPW