Bakterie Proteona będą na NewConnect

AT
opublikowano: 05-07-2011, 00:00

Spółka selekcjonuje wirusy, które w sektorze animal health mają szansę wyprzeć antybiotyki. Prawo sprzyja.

Spółka selekcjonuje wirusy, które w sektorze animal health mają szansę wyprzeć antybiotyki. Prawo sprzyja.

Biotechnologiczna spółka Proteon Pharmaceuticals, produkująca preparaty dla sektora rolnego, spożywczego oraz farmaceutycznego, chce zdobyć na NewConnect od 2,5 do 10 mln zł. Zakładany termin debiutu to III kw.

— Wszystko zależy od zainteresowania ofertą. 2,5 mln zł to suma, jaką musimy wydać na procesy rejestracyjne flagowego produktu powstrzymującego rozwój salmonelli wśród drobiu. Większa emisja pozwoli na uruchomienie produkcji na skalę przemysłową. Produkt trafi na rynek pod koniec 2012 r. — zapowiada Jarosław Dastych, prezes Proteon Pharmaceuticals.

Proteon nie pracował od początku nad preparatami dla branży spożywczej. Zaczynał od leków innowacyjnych dla ludzi, tzw. immunomodulujących, które wpływają na układ odpornościowy i stosowane są m.in. w transplantologii.

— Inwestorzy oczekują zysków znacznie szybciej, a prace nad nowymi lekami trwają ponad 10 lat i nie zawsze kończą się sukcesem. Kontynuujemy prace nad tymi preparatami, ale jest to poboczna działalność. Teraz core businessem jest rynek dodatków paszowych, który w Polsce jest wyceniany na 800 mln zł — dodaje prezes.

Spółka nie będzie się ograniczała wyłącznie do Polski. Rynek UE, który jest wart 15mld zł, również ją interesuje.

— Pod koniec tego roku zaczniemy szukać partnera, który zajmie się sprzedażą produktów na rynkach zagranicznych — mówi Jarosław Dastych.

Prawo unijne sprzyja spółce, bo zabrania stosowania dodatków paszowych opartych na antybiotykach.

— To dla nas szansa, bo antidotum mogą być m.in. produkty wykorzystujące bakteriofagi [wirus niszczący bakterię — red.] — uważa Jarosław Dastych.

— Bakteriofagi mają szansę zastąpić antybiotyki, ale jest to nowy obszar i trudno przewidzieć efekt końcowy. Co więcej, pole działalności spółki jest zbyt szerokie, co budzi pewne obawy — mówi rozmówca chcący zachować anonimowość.

Bakteriofagi Proteona mają też pomóc w dolegliwościach żołądkowych u ludzi. Spółka pracuje nad suplementem diety opartym na bakteriofagach. Będzie on stosowany przeciwko bakterii helicobacter pylori wywołującej chorobę wrzodową i raka żołądka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu