Balcerowicz apeluje o jak najszybszą podwyżkę stóp procentowych

Internet Securities
opublikowano: 10-11-2006, 15:12

Dobra Rada powinna reagować z wyprzedzeniem na zagrożenia, a nie wtedy, kiedy będzie już za późno – powiedział Balcerowicz.

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz powtórzył w piątek, że stopy procentowe powinny zostać jak najszybciej podniesione, aby przeciwdziałać możliwemu przyspieszeniu inflacji.

„Dobra rada powinna reagować z wyprzedzeniem na zagrożenia, a nie wtedy, kiedy będzie już za późno” – powiedział Balcerowicz dziennikarzom, pytany o ewentualne podwyżki w reakcji na presję inflacyjną i na podwyżki płac.

„Moje wypowiedzi są dość jednoznaczne” – podkreślił.

Szef banku centralnego kilkakrotnie wypowiadał się w ostatnich tygodniach na temat konieczności podniesienia stóp procentowych jeszcze w tym roku, aby zapobiec znaczącemu przestrzeleniu celu inflacyjnego banku centralnego, który wynosi 2,5%.

Już po październikowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Balcerowicz powiedział, że przy wysokim wzroście PKB podwyżki stóp procentowych powinny mieć miejsce jak najwcześniej, by utrzymać inflację na niskim poziomie.

W październiku RPP ponownie nie podjęła decyzji o podniesieniu stóp procentowych, mimo że taką potrzebę sygnalizowało kilku członków rady uważanych za „jastrzębi”. Główna stopa referencyjna od marca pozostaje na poziomie 4,00%.

Po tym posiedzeniu członkowie RPP uważani za „jastrzębi”, Halina Wasilewska-Trenkner i Dariusz Filar, sugerowali, że podwyżki stóp w tym roku są mało prawdopodobne, gdyż rada zechce poczekać na dane o PKB za III kw., które zostaną opublikowane po listopadowym posiedzeniu RPP. Natomiast posiedzenie grudniowe odbywa się wcześniej niż zwykle (19-grudnia) i zazwyczaj rada nie podejmuje na nim decyzji, nie dysponując jeszcze kompletem danych miesięcznych. Filar sugerował nawet, że rada powinna poczekać na styczniową projekcję inflacyjną NBP. (ISB)

dag/tom/esc

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz apeluje o jak najszybszą podwyżkę stóp procentowych